Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

TÜİK açıkladı: Avrupa’nın en ucuzu Türkiye, en pahalısı İsviçre

Türkiye İstatistik Kurumu bugün 'Satınalma Gücü Paritesi (Hanehalkı Nihai Tüketim Harcamaları), 2023' verilerini açıkladı. Buna göre, 100 Euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepeti, Türkiye'de 42 Euro karşılığı Türk Lirası ile satın alınabiliyor. Rapora göre Avrupa’nın en pahalısı listesinin zirvesinde İsviçre yer alıyor.

Haber Giriş Tarihi: 21.06.2024 12:42
Haber Güncellenme Tarihi: 21.06.2024 12:42
Kaynak: Sözcü
TÜİK açıkladı: Avrupa’nın en ucuzu Türkiye, en pahalısı İsviçre

TÜİK yeni bir araştırma raporu ile ortaya ilginç veriler koydu. Fiyat düzeyi endeksi, ülkelerin ulusal para birimlerinin karşılaştırmalı olarak döviz kuruna göre alım gücünü gösteren bir endeks. Bir ülkenin fiyat düzeyi endeksi, 100'den büyük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre "pahalı", 100'den küçük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre "ucuz" olarak karşılık buluyor.

LİSTENİN ZİRVESİNDE İSVİÇRE VAR

Türkiye'nin 2023 yılı sonuçlarına göre tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi 42 olarak tespit edildi. Bu değer, 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi genelinde 100 Euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin, Türkiye'de 42 Euro karşılığı Türk Lirası ile satın alınabileceği verisini ortaya koydu. Bu endeks değeri Türkiye için 2022 yılında 40 idi.

Karşılaştırmalarda toplamda, 27 AB üyesi ülke, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 5 aday ülke (Türkiye, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk) ve 1 potansiyel aday ülke (Bosna-Hersek) kapsandı.

Ülkeler itibarıyla karşılaştırıldığında 36 ülke arasında tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi en yüksek ülke 174 ile İsviçre, en düşük ülke ise 42 ile Türkiye oldu.

TÜRKİYE'DE EN PAHALISI OTOMOBİL

Türkiye'nin tüketim mal ve hizmetleri grubuna ilişkin fiyat düzeyi endeksi alt gruplar itibarıyla değerlendirildiğinde, kişisel ulaşım araçları endeksi 143 olurken bu gruba ait fiyat düzeyinin AB ülkeleri ortalamasının çok üzerinde olduğu görüldü.

Diğer alt gruplar bazında bakıldığında ise; tüketici elektroniği endeksi Türkiye’de 69 oldu ve bu grupta Türkiye'nin fiyat düzeyinin diğer alt gruplara kıyasla yine yüksek olduğu görüldü. Buna karşılık giyim endeksi 30 oldu ve bu grupta fiyat düzeyinin diğer alt gruplara kıyasla düşük olduğu görüldü. Ayrıca Türkiye giyim endeks değerinde karşılaştırmalarda yer alan 36 ülke arasında en düşük endekse sahip ülke oldu. Lokanta ve oteller grubunda ise Türkiye endeks değeri 57 oldu.

Hilal Baldemir

Kaynak: Sözcü

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.