Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

TİP Yalova Örgütü Can Atalay için toplandı

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Yalova Örgütü, 14 Mayıs Salı günü, Cevdet Aydın Parkı’nda düzenlenen basın toplantısında, Can Atalay için seslendi.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2024 10:56
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2024 10:56
Kaynak: Murat Can Aytemur
TİP Yalova Örgütü Can Atalay için toplandı

Türkiye İşçi Partisi Yalova İl Örgütü, Gezi Parkı davası hükümlüsü Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine tepki olarak bir etkinlik gerçekleştirdi. 14 Mayıs Salı günü, Cevdet Aydın Parkı’nda düzenlenen basın toplantısında kalabalık adına seslenen isim, TİP Yalova Örgütü İl Yönetiminden Av. Ekin Elçin Tankut oldu. Basın toplantısında vurgulanan başlıca konular arasında, Can Atalay'ın hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulması, adaletsizliklerin her kesimi etkilemesi ve halkın adalet talebine vurgu yapıldı. Tankut'un konuşmasında, adaletin sadece bireysel değil, toplumsal bir mesele olduğu ve herkesin bu mücadeleye katkı sağlaması gerektiği vurgulandı.

 

‘’ADALET İSTİYORUZ’’

Tankut sözlerinde ilk olarak, ‘’Anayasaya ve Anayasa Mahkemesi kararlarına rağmen, Hatay'ın seçilmiş milletvekili olmasına rağmen tam bir yıldır hukuksuzca cezaevinde tutulan Can Atalay için adalet istiyoruz. 10 yıl önce Soma'da katledilen madenciler için, onların avukatı Can Atalay için adalet istiyoruz. Depremde katledilen, evsiz yurtsuz kalanlar için adalet istiyoruz. 1 Mayıs meydanı Taksim'in işçilere kapatılmasını kabul etmeyen ve bu nedenle tutuklanan dostlarımız için adalet istiyoruz.

İktidara meydan okuduğu için cezaevlerinde tutulan siyasetçiler, Gezi tutsakları, Gezi aileleri, tutuklu gazeteciler, avukatlar için adalet istiyoruz. Tam 1000 haftadır kayıp ve katledilen yakınları için mücadele eden Cumartesi Anneleri için adalet istiyoruz. Sürekli kemer sıkması istenen, her geçen gün daha da yoksullaşan emekçiler, emekliler için adalet istiyoruz. Katledilen kadınlar, Özgürlüklerimiz ve haklarımız pazarlık konusu değil! Hayatımız pazarlık konusu değil! Bir yandan vekillerimizi, siyasetçileri, emekçileri, Taksim'i savunanları tutsak edip diğer yandan halkı yoksullaştıranlarla uzlaşmayacağız. Hayatı bize zindan edenlerle aynı gemide değiliz! Temel haklarımızdan, adaletten, çocuklarımızın ekmek parasından, eğitiminden tasarruf etmeyeceğiz’’ ifadelerine yer verdi.

 

‘’BU İKTİDAR ARTIK BİR AZINLIK İKTİDARIDIR’’

Tankut sözlerine devam ederken halkın iktidara verdiği yanıtın önemini vurguladı, adalet mücadelesinin toplumun geniş kesimlerini kapsadığını ve birlik olunduğunda başarılı olunabileceğini ifade etti. Tankut sözlerinde şu ifadelerine yer verdi, ‘’Ülkeyi koca bir cezaevine çevirenlere hep birlikte meydan okumak için bir kez daha bir aradayız. Mesele, yalnız bir kişinin, bir grubun, bir topluluğun, bir partinin, bir partiye oy verenlerin meselesi değil. Adalete susamış, hakları elinden alınmış, özgürlüklerine kastedilmiş kim varsa yanındayız. Adalet ve özgürlük isteyenler için bir oluruz, beraber oluruz ve kimseyi yalnız bırakmayız. Gezi'de nasıl bir olduysak, öyle birleşir mücadele ederiz. 14 Mayıs seçimlerinin üzerinden bir yıl geçti. Seçilmiş bir milletvekili bir yıldır tutsak ediliyor.

Bu bir yılda, yoksulluğumuz arttı; ekmeğimiz, eğitimimiz, sağlığımız, özgürlüğümüz azaldı.

Halk, iktidara yanıtını yerel seçimlerde verdi. Bu iktidar artık bir azınlık iktidarıdır. Bir azınlığın halkın haklarını gasp etmesine izin vermeyeceğiz. Adalet istiyoruz ve kazanacağız. Can Atalay başta olmak üzere Gezi tutsaklarını, cezaevlerindeki siyasetçileri, devrimcileri çıkaracağız. Soma, Ermenek, Aladağ, Çorlu için adaleti sağlayacağız. Emekçiler, emekliler, gençler, kadınlar için yan yana duracağız.

Murat Can Aytemur

Kaynak: Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.