Hava Durumu

Teşrik tekbiri ne zaman başlar ?

Teşrik tekbirinin nasıl ve ne zaman getirileceği herkes tarafından merak ediliyor. Kurban Bayramı'nın gelmesi ile beraber teşrik tekbiri ile ilgili de araştırmalar hız kazanmaya başladı. Peki, teşrik tekbiri ne zaman başlıyor ve bitiyor? Herkes bu sorunun yanıtını arıyor. İşte Teşrik Namazı ile ilgili açıklamalar ve dataylar

Haber Giriş Tarihi: 27.06.2023 23:08
Haber Güncellenme Tarihi: 27.06.2023 23:12
https://www.yalovahayat.com/
Teşrik tekbiri  ne zaman  başlar ?

Hz. Muhammed'in, kurban bayramının arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dâhil olmak üzere farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair rivayetler vardır. Buna göre Hanefîlerde tercih edilen görüşe göre arefe günü sabah namazından bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar 23 vakit, her farzın ardından teşrik tekbiri getirmek, -her Müslümana vaciptir.

 TEŞRİK TEKBİRİ NASIL GETİRİLİR?

Hanefî, Hanbelî, Zâhirî ve Zeydî mezheplerine göre teşrîk tekbirleri “Allāhüekber Allāhüekber lâ ilâhe illallāhü vallāhü ekber Allāhüekber ve lillâhi’l-hamd” şeklindedir. Şâfiîler ayrıca buna, “Lâ ilâhe illallāhü vallahü ekber Allāhüekber ve lillâhi’l-hamd; Allāhüekber kebîren ve’l-hamdü lillâhi kesîren ve sübhânallāhi bükraten ve asîlâ” lafızlarının eklenmesinin uygun olacağını, ardından, “Lâ ilâhe illallāhü ve lâ na‘büdü illâ iyyâhü muhlisîne lehü’d-dîne ve lev kerihe’l-kâfirûn; Lâ ilâhe illallāhü vahdeh sadaka va‘deh ve nasara abdeh ve hezeme’l-ahzâbe vahdeh; Lâ ilâhe illallāhü vallāhü ekber” ibarelerinin katılmasının müstehap olduğunu söylemişlerdir.

Herkse şimdiden hayırlı bayramlar...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.