Hava Durumu
hayat bankası

Tatil değil hastalığa davetiye

Yalova’da halk arasında Akasya Park Plajı olarak adlandırılan sahilde İl Sağlık Müdürlüğü deniz suyu analiz raporlarına göre kirlilik değerleri insan sağlığına ciddi zarar verecek noktalarda. Buna rağmen gerekli uyarı tabelalarının yerleştirilmemesi nedeniyle burada denize giren vatandaşlar adeta hastalığa kulaç atıyorlar

Haber Giriş Tarihi: 23.08.2023 15:34
Haber Güncellenme Tarihi: 23.08.2023 15:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Tatil değil hastalığa davetiye

Yaz aylarının gelişi ile birlikte hava sıcaklıklarındaki artış serinlemek isteyen vatandaşların sahillere akın etmesine neden oluyor. Tam da bu noktada deniz suyunun hangi bölgelerde temiz hangi bölgelerde ise kirli olduğu büyük önem kazanıyor. Yalova İl Sağlık Müdürlüğü ilin sahillerinden aldığı deniz suyu örneklerini laboratuvarda analiz ederek bu raporları sitede düzenli olarak halkla paylaşıyor. Bu raporlarda il merkezinde halkın yoğun olarak denize girdiği noktalardan birisi olan Akasya Park Sahilindeki kirlilik derecesi ise insan sağlığını ciddi şekilde tehdit edecek noktada. Total Koliform değeri plajda normal değerlerin bir hayli üzerinde. Fecal Koliform değerinin ise insan sağlığını tehdit etmemek için 100’ü aşmamalı. Oysa plajda bu değer de bir hayli yüksek noktalarda dolaşıyor. Fecal Streptokok değeri de insan sağlığı için uygunluk sınırı kabul edilen 100’ün üstünde seyrediyor.

Bütün bu değerlere bakıldığında Akasya Park Sahilinde denize girmenin yasaklanması gerekiyor. Oysa sahil her gün yüzlerce insanın yaşadıkları tehlikeden bir haber olarak kendilerini denize bıraktığı bir nokta olmayı sürdürüyor. Bu konuda gerekli uyarı tabelalarının da yerleştirilmemiş olması bir sorumsuzluk örneği olarak göze çarpıyor.
Araştırma Plajı olarak adlandırılan Doğu Sahil Bandında da durum Akasya Park Sahilinden pek de farklı değil. Burada da yapılan su analizleri alınan numunelerin ölçümünde kötü sınıflandırmasına giriyor. Yani her iki plajda da insanların denize girmesinin yasaklanması ya da en basitinden gerekli levhalarla halkın uyarılarak hür iradelerine bırakılması gerekiyor.

Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.