Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tarımsal Üretim Planlaması Toplantısı gerçekleştirildi

Taban verilerine dayalı tarımsal üretim planlamasıyla Yalova tarımsal üretimdeki potansiyelini güçlendiriyor

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2024 12:54
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 12:54
Kaynak: Murat Can Aytemur
Tarımsal Üretim Planlaması Toplantısı gerçekleştirildi

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Tarımsal Üretim Planlaması kapsamında önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. 5. İl Teknik Komite Toplantısı, Yalova Vali Yardımcısı Mehmet Bahattin Atçı başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda, Yalova'nın tarımsal üretim planlaması için hazırlanan 2025-2027 Bitkisel Üretim Planı ile Harita ve Arazi Veri Tabanı çalışmaları değerlendirildi. Yalova Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, hazırlanan plan hakkında katılımcılara detaylı bilgi verdi. Ardından, ilçe müdürleri de söz alarak fikirlerini paylaştılar.

Toplantıda, Yalova'da iklim değişikliklerinin olumsuz etkileri, yıllık yağış miktarı, su kısıtı durumları, ürün uygunluk haritaları, minimum ve maximum verim değerleri gibi konular ele alındı. Bu değerlendirmeler sonucunda, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Planlaması kapsamına alınan ürünlerden buğday, arpa, yağlık ayçiçeği ve dane mısır ile münavebede kullanılacak olan yem bitkileri ürün grubundan yonca, silajlık mısır, yulaf, fiğ ve yem bezelyesinin kuru şartlarda ülke ortalamasında veya ülke ortalamasının üstünde verim değerlerine sahip olduğu belirlendi.
Bu kararların, Yalova'nın tarımsal üretim potansiyelinin belirlenmesi ve verimliliğin artırılması amacıyla alındığına vurgu yapıldı.

Kaynak: Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.