Hava Durumu

Tahsin Becan'dan kurbanlık fiyatlarına tepki

CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde canlı hayvan fiyatlarındaki artışa dikkat çekti. Becan, “Enflasyonun neden olduğu ekonomik dalgalanma, kurbanlık fiyatlarını tarihi zirveye taşıdı. Kurbanlık almak isteyenler, yüzde 150 zamlanarak cumhuriyet tarihinin en yüksek fiyatlarıyla karşılaşarak zor bir seçim yapmak zorunda kalacaklar” dedi

Haber Giriş Tarihi: 09.06.2023 12:47
Haber Güncellenme Tarihi: 09.06.2023 12:47
https://www.yalovahayat.com/
Tahsin Becan'dan kurbanlık fiyatlarına tepki

CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, hükümetin tarım ve hayvancılık alanında uzun süredir sürdürdüğü yanlış politikaların yurttaşları çaresiz bıraktığını söyledi. Becan, canlı hayvan sayısındaki azalmanın önüne geçemeyen iktidarın yüksek fiyatlardan sorumlu olduğunu belirtti.

Becan, Türk ekonomisinde yaşanan istikrarsızlık ve yüksek enflasyonun, tarım ve hayvancılık sektörünü derinden etkilediğini kaydetti. Becan, “Her geçen gün değeri düşen Türk Lirası ve maliyetlerdeki artış, kurbanlık fiyatlarında 3 haneli artışlara neden oldu. Canlı hayvan borsalarında kurbanlık fiyatlarının yüzde 150 zamlandığını görüyoruz. Bugün büyükbaş kurbanlık fiyatları 100 bin lira seviyesine ulaştı. Türkiye’deki mevcut alım gücü düşünüldüğünde bu fiyatlar cepleri yakıyor. Bir umut hayvan pazarlarına gelen vatandaşlar karşılaştıkları yüksek fiyatlar nedeniyle sadece bakmakla yetiniyorlar” diye konuştu.

Becan, vekaletle kurban hizmeti veren kurumlarda da hizmet bedelinin yüzde 140 ila 165 arasında değişen oranlarda zamlandığını ifade etti. Becan, “Kredi çekerek kurban kesmek zorunda kalan yurttaşlarımız hayvancılıktaki krizin hangi boyutlara ulaştığının somut göstergesidir” dedi.

Becan, Türkiye’nin karşı karşıya olduğu bir tehlikeye de dikkat çekti. Becan, yüksek enflasyonun yanı sıra hayvan hastalıkları, iklim değişiklikleri ve yetiştiricilikte yaşanan sorunlar nedeniyle canlı hayvan sayısının önemli ölçüde azaldığını kaydetti. Becan, “Sınırlı sayıdaki kurbanlık hayvan, talebin üzerinde bir baskı yaratarak, fiyatların daha da yükselmesine sebep oldu. Hayvan popülasyonunu artırmaya yönelik etkili tedbirler alınmazsa Türkiye çok yakında canlı hayvan kıtlığıyla karşı karşıya kalacak. O zaman paramız olsa da kesecek hayvan bulamayacağız” uyarısında bulundu.

CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen bölgelerin Türkiye’nin canlı hayvan varlığının yüzde 20’sine ev sahipliği yaptığını hatırlattı. Becan, “Felaket sonrasında büyük kayıplar yaşayan besicilere bedelsiz canlı hayvan temin edilmesi konusunda yürütülen çalışmalar yeterli ve istenilen düzeye ulaşmadı. Depremin üzerinden 4 ay geçti ancak deprem bölgesindeki barınma sorununun yanı sıra yıkılan ahırlar ve hasar gören besi çiftliklerindeki sorunlar can yakmaya devam ediyor” dedi.

HABER/Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.