Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Stokçuluk yapmanın cezası var mı? Stokçuluk yapanların başı dertte!

Koronavirüs salgını döneminde fırsatçılık ve stokçuluk yapanlara ilişkin Meclise sunulan ekonomik tedbirleri içeren kanununda değişiklik yapılmasına karar verildi. Buna göre inceleme sonucu fahiş fiyat artışı yapan ya da stokçuluk yaptığı tespit edilen kişilere uygulanan para cezasında artışa gidildi. Buna göre stokçuluk yapanlar ve fırsatçılık yaparak fiyat artıranlara yüklü miktarda para cezaları verilecek. Peki, Stokçuluk yapmanın cezası var mı? Stokçuluk yapanların başı dertte! İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 25.01.2024 16:27
Haber Güncellenme Tarihi: 25.01.2024 16:27
Kaynak: Hilal Baldemir
Stokçuluk yapmanın cezası var mı? Stokçuluk yapanların başı dertte!

Türkiye’de Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu olarak görev yapan kurul son dönemlerde yaşanan fırsatçılık ve stokçuluk olaylarına ilişkin önlem alınmasına karar verdi. Bu kararlar kapsamında stokçuluğun ve fahiş fiyat artışı yapanların ödeyeceği para cezaları artırıldı. Türkiye Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunun son toplantısı 19 Ocak'ta gerçekleştirildi. Kurul bu toplantıda fahiş fiyat artışı yapan işletmeleri ve stokçuluk yapanların tespitinin sağlanması için harekete geçti. Peki, Stokçuluk yapmanın cezası var mı? Stokçuluk yapanların başı dertte! İşte konuya ilişkin detaylar…

STOKÇULUK YAPMANIN CEZASI NE

Ticaret Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet yürüten Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, fahiş fiyat artışı yapanlara önceden 10 bin TL olarak uygulanan cezanın 100 bin TL'ye, stokçuluk yapanlara önceden uygulanan 50 bin TL'lik cezanın ise 500 bin TL'ye çıkarılmasına karar verdi. Buna göre geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanlığınca son ekmek zammının ardından tarifeye aykırı ekmek satışı yapan işletmelere yönelik denetimler yürütüldü ve bu kapsamda tespit edilen aykırılıklar toplantıda görüşüldü.

fahiş fiyat cezası

Tespitin ardından belirlenen fiyat tarifesinin üzerinde ekmek satışı yapan işletmelere 55 milyon 869 bin 477 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

stokçuluk yapanlara büyük ceza

Bunun dışında bir de otomotiv sektöründe, piyasada darlık yaratıcı, piyasa dengesini, serbest rekabeti bozucu, tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen 8 işletmeye de 27 milyon 82 bin 889 lira para cezası kesildi.

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, fahiş fiyat artışı yaptığı tespit edilen 20 hazır beton ve çimento üreticisi işletmeye de 15 milyon 239 bin 294 lira, tavukçuluk sektöründe faaliyet gösteren 8 işletmeye ise yine aynı nedenle 4 milyon 969 bin 335 lira ceza verdi.

Böylelikle, son dönemlerde fahiş fiyat artışı ve stokçuluk fiilleriyle piyasa işleyişini ve serbest rekabeti sekteye uğratan, tüketicilerin mağduriyet yaşamasına neden olan usulsüzlüklerde bulunduğu tespit edilen işletmelere toplamda 103 milyon 160 bin 995 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.