Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Son dakika... İşte yeni öğretmen mülakat sistemi! Komisyon adayın adını bilmeyecek

Geçtiğimiz gün açıklanan öğretmen atama müjdesinin ardından atama kriterlerinin yüzde 50 KPSS puanı yüzde 50 mülakat puanı olacağı söylenmişti. Mülakat uygulamasının adil olmadığını ve haksızlığa açık bir uygulama olduğunu savunan öğretmen adayları sosyal medyada tepkilerini göstermişlerdi. Bunun üzerine yaşanan bir son dakika gelişmesine göre, Milli Eğitim Bakanlığı mülakat sisteminin içeriğini değiştirmeye hazırlanıyor. İşte yeni öğretmen mülakat sistemi…

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2024 12:38
Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2024 12:38
Kaynak: Milliyet
Son dakika... İşte yeni öğretmen mülakat sistemi! Komisyon adayın adını bilmeyecek

Milli Eğitim Bakanlığı, 20 bin öğretmen ataması yapılacağını açıklamıştı. Mülakat ve KPSS puanının eşit oranda etkili olacağının açıklamasının üzerine adaylar bu duruma tepki göstermişti çünkü birçok kişi mülakat sisteminin adaletsiz işlediğine inanıyor. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı, atama öncesinde mülakat sisteminin içeriğini değiştirme hazırlıklarına başladı.

YENİ SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da açıkladığı gibi, atamalarda yüzde 50 KPSS puanı, yüzde 50 mülakat puanı belirleyici olacak. Habertürk'ün bakanlık kaynaklarından edindiği bilgiye göre; tartışmaların önüne geçmek için; her adaya 'kod' verilecek. Mülakatı gerçekleştirecek heyet, öğretmen adayının kimliğini bilmeyecek. Aday da heyette hangi isimlerin olduğunu bilmeyecek. Yüz yüze gerçekleşecek mülakat süresi 45 dakika ile sınırlı olacak. Sözlü sınav, kamera ile kayda alınacak.

MÜLAKAT NASIL YAPILACAK?

Mülakata objektif kriterler getirilecek. Öğretmen adayına; mülakata katılmadan önce sistem üzerinden mesaj gönderilerek, sorumlu olduğu ders ve konu hakkında bilgi verilecek. Böylelikle, adaya mülakat için hazırlık yapma fırsatı sunulacak. Mülakat, 14 haftalık müfredat konuları ile sınırlandırılacak. Konu dışına çıkılmayacak. Öğretmen adayına mülakatta genel kültür sorusu sorulmayacak.

Öğretmen adaylarının her birine önceden bakanlık tarafından sorumlu oldukları konular hakkında mesaj gidecek. Adaylar sadece 14 haftalık konudan sorumlu olacaklar. Aday, kendisine yöneltilen sorular ve verdiği cevapları imzalayacak. Değerlendirme Komisyonu; öğretmen adayını, mülakat salonundan ayrılmadan puanlayacak. Aday da puanını henüz içerideyken öğrenecek.

Puan mülakat sona erdikten hemen sonra sisteme girilecek ve daha sonra değiştirmek mümkün olmayacak. Söz konusu düzenleme, yönetmelik değişikliği ile yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, çalışmayı tamamladıktan sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da onayıyla kararı yayınlanmak üzere Resmi Gazete'ye gönderecek. Yeni sistem, ilk olarak önümüzdeki aylarda gerçekleşecek 20 bin öğretmen ataması için uygulanacak.

Hilal Baldemir

Kaynak: Milliyet

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.