Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Son dakika: Fahrettin Koca MHRS’deki yeni düzenlemeleri açıklıyor! Bundan sonra onayla randevu alınacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, MHRS sistemi ile ilgili yapılan yeni düzenlemeleri açıkladı. Buna göre, Bakan Koca, MHRS'de onaylı randevu döneminin pazartesi günü başlayacağını dile getirdi. Koca, ertesi gün randevusu olan hastanın saat 20.00'ye kadar onay vermesi gerektiğini kaydetti.

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2024 14:01
Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2024 14:01
Kaynak: Milliyet
Son dakika: Fahrettin Koca MHRS’deki yeni düzenlemeleri açıklıyor! Bundan sonra onayla randevu alınacak

Merkezi Hekim Randevu Sistemi ile alınan randevulara gidilmemesi sağlık sisteminde büyük aksaklıklara neden oluyordu. Sağlık Bakanlığı bu konuya ilişkin çalışma başlatmıştı.

Bakan Fahrettin Koca'nın talimatlarıyla bir süredir konuya ilişkin yaşanan sorunlara kalıcı çözümler üretecek çalışmalar yürütülüyordu. Kısa süre içerisinde hazırlanan yeni düzenlemeler kamuoyu ile paylaşıldı.

MHRS'DE YENİ DÖNEM

Bakan Koca, "Ulusal Sağlık Değerlendirme ve Koordinasyon Toplantısı"nın ardından MHRS’deki yeni düzenlemelerle ilgili basın açıklaması düzenledi.

Buradaki açıklamalarında MHRS sistemindeki değişiklere ilişkin konuşan Bakan Koca yapılacak düzenlemeleri açıkladı.

Fahrettin Koca, MHRS sisteminde yapılan değişikliğe ilişkin şunları açıkladı:

"GEREKLİ HER HUSUSTA SİZLERİ BİLGİLENDİRMEYİ ESAS ALDIM"

Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

Bir vatandaşımızın hissettiği herhangi bir sağlık sorunu ona hizmet talep etme ve özgürce başvurma hakkını tanımaktadır. En büyük gücümüzse sağlık çalışanlarımızdır. Onlara çabaları için teşekkür ediyorum. Sağlık Bakanlığını üstlendiğim günden itibaren gerekli her hususta sizleri bilgilendirmeyi esas aldım. Bu prensip değişmedi bugün de geçerli. Buna dayanarak sizlerden bir ricam var. Yetkisiz olan kendince hürdür. Her istediğini rahatça söyleyebilir. Sorumluların ne söylediğine bakın. Sosyal medya sağlıklı bir bilgi kaynağı değil, sağlıkla ilgili konularda doğru bilgi kaynağı Sağlık Bakanlığıdır. Bilgi kirliliğinin önüne geçmek için tıpkı bugün olduğu gibi sizleri Sağlık Koordinasyon Kurulumuzun kararları konusunda düzenli bir şekilde bilgilendireceğim. Sağlık Koordinasyon Kurulu yeni dönemdeki en önemli değerlendirme organımızdır.

"GRİ KOD UYGULAMASI PİLOT UYGULAMA OLARAK BAŞLATILMIŞTIR"

Bu açıklamadan sonra sağlıkta yakın dönemde nelerin gerçekleştirildiğine değinmek isterim. Bunlardan birincisi ve pek çok şeyi kapsayan beyaz reformdur. Bu reform hekimlerin kamuya geçişi başta olmak üzere pek çok sonucu getirmiştir. Dünyada eşi görülmemiş bir yasayla malpraktis davalarına ilişkin sorunlar yine yakın bir dönemde kökten çözülmüştür. Sağlıkta şiddet yasası sonucunda şiddet olayları önemli ölçüde azalmıştır. Beyaz kod uygulaması yanı sıra gri kod uygulaması pilot uygulama olarak başlatılmıştır. Çalışmalarımız sonucunda beyaz kod sayısı 1 milyonda 31'den 1 milyonda 14'e inmiştir. Gri kod uygulanan bölgelerde ise bu düşüş ilave olarak yüzde 50'den fazladır. Hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın emekliliklerine dair özlük haklarında önemli iyileştirmeler yapılmıştır.

"UMKE ATAK ADINDA YENİ BİR BİRİM KURDUK"

Sağlık çalışanlarının verdikleri her hizmetin karşılığını aldığı bir teşvik sistemine geçmiş durumdayız. Görevi medikal kurtarma olan UMKE çatısı altında UMKE Atak adında yeni bir birim kurduk. Bu ekipler medikal arama kurtarma çalışması yapıyor. Koruyucu sağlık hizmetlerine verilen önem arttı, kaynaklarımızın yakın üçte birini koruyucu hekimlik için kullandık. Uzaktan Sağlık Hizmeti ile ilgili altyapı çalışmalarımızı tamamladık ve pilot uygulamaları başlattık. Kronik hastaların takibi, rapor, reçete yenileme için de bu uygulama sayesinde çevrim içi hizmet sunmayı planlıyoruz.

"SMA TAŞIYICI TARAMA PROGRAMI KAPSAMINDA 1 MİLYON 400 BİNDEN FAZLA ÇİFTİ TARADIK"

Kısa adı Yaşam olan sağlıklı Yaş Alma Merkezlerimizi hayata geçirdik, uygulamaya 80 yaş üzeri vatandaşlarımızdan başladık, yaş sınırını aşağı indirerek uygulamayı yaygın hale getireceğiz. Evlilik öncesi SMA Taşıyıcı Tarama Programı kapsamında 1 milyon 400 binden fazla çifti taradık. Yeni doğan SMA Tarama Programında 2 milyon 200 binden fazla bebeğimiz için tarama yaptık. Erken tanı, tedavi başarımızın yüzde 90'ın üzerine çıkmasını sağladık.

HASTANE RANDEVU SİSTEMİNDE YENİ DÖNEM

Pandemide randevu sistemini yaygın kullanmaya biz teşvik ettik. Tercih randevulu muayeneye kaldı. 23 milyon kişi aldığı randevulardan 3'te 1'ine gelmedi. Gelinmeyen randevu sayısı 81 milyon. Randevu kapasitenin yüzde 30'u kullanılamaz oldu.

Sağlık hizmeti almayı son derece kolaylaştıracak bir gelişmeyi sizlerle paylaşmak isterim. Sağlık yöneticileri ve yazılım mühendisleri olarak birlikte altyapı kurduk. MHRS, telefon ve internet erişiminin olduğu her yerde yepyeni bir özellik kazanmış, modifiye olmuş durumda.

UYGULAMA PAZARTESİ GÜNÜ BAŞLAYACAK

Sistem artık şöyle işleyecek; Ertesi gün randevusu olan her hastamız akşam saat 8'de randevusuna onay verecek veya gelemeyeceğini bildirecek. MHRS'de başlatılan bu yeni döneme de Onaylı Randevu Dönemi diyoruz. Uygulama pazartesi günü başlıyor. Onaylı Randevu Dönemi hayırlı olsun.

Yeni dönemde ayrıcalıklı iki hasta grubumuz var. 65 yaş üstü hastalar ve kanser hastaları. Bu gruptaki hastalar onay işlemlerinden istisnadır. Onaylı randevu sistemi hastanelerimize, hekimlerimize zamanı verimli kullanma imkânı sağlayacak. Hasta gelemeyeceği randevuyu iptal edecek. Böylece randevu sadakatsizliği sebebiyle şu an boş kalan kapasitemizi hizmet bekleyen hastalar için kullanabileceğiz. 

Boş kalan her bir randevuya sistemden randevu alamayıp talep bırakmış hastalarımıza ulaşacağız. Öncelik talep bırakan hastalarda olacak. Onaylı Randevulu Dönem sayesinde öngörümüze göre birçok branşta hastamızın talebine 24 saat içinde cevap verebiliyor olacağız.

Bu yeni sistemden beklenen sonucu alacağımıza inanıyoruz. Taleplerin etkin şekilde karşılanabileceği şekilde karşılanabilmesi için ise Randevu Koordinasyon Merkezi'ni devreye alıyoruz. Bu merkezin faaliyetlerini şahsen takip edeceğim.

Hilal Baldemir

Kaynak: Milliyet

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.