Hava Durumu
hayat bankası

Siyonist İsrail’in Gazze’de öldürdüğü bebek sayısı korkunç tabloyu ortaya koydu!

İsrail’in ablukası altındaki Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı 13 bini aşarken bunların yüzde 70’i kadın ve çocuklardan oluşuyor. Ortaya konan bir rapora göre Siyonist İsrail’in 3 hafta içerisinde katlettiği çocuk sayısı 2019’dan bu yana çatışma yaşanan bölgelerde ölen çocuk sayısından daha fazla.

Haber Giriş Tarihi: 20.11.2023 10:31
Haber Güncellenme Tarihi: 20.11.2023 10:31
Kaynak: Hilal Baldemir
Siyonist İsrail’in Gazze’de öldürdüğü bebek sayısı korkunç tabloyu ortaya koydu!

Bütün dünya 44 gündür İsrail’in Gazze’deki sivil halka karşı gerçekleştirdiği soykırımı izliyor. 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridini bombalayan İsrail kente giriş ve çıkışlara izin vermezken gelen yardımların da içeri girmesine izin vermiyor. Gazze halkı adeta ölüme terk edilmiş durumda.

Bölgede yaşanan insanlık dramına dünyanın birçok ülkesi sessiz kalırken 44 günden bu yana Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı 13 bini aştı. Bu sayı yalnızca kayda geçenlerin sayısı enkaza dönen kentte henüz ulaşılamayan birçok insan olduğu biliniyor.

İsrail’in işgali altındaki altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde kurulmuş olan Al-Haq isimli insan hakları örgütünün hukuk danışmanı avukat Ahmed Abofoul, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’ne saatler kalmışken İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği saldırılarda katledilen çocuklar ve uluslararası örgütlerin çocuk ölümlerine ilişkin tutumunu değerlendirdi.

"Salgın hastalık riski var"

Gazze'de sağlık sisteminin tamamen bittiğini belirten Abofoul, "Bölgede taşan tuvaletler nedeniyle salgın hastalık riski var" dedi.

“Gazze'de 3 haftada öldürülen çocuk sayısı dünyada son 4 yıldaki öldürülenleri aştı”

Abofoul, şu anda Gazze'de kaç kişinin hayatını kaybettiğinin, bunların kaçının çocuk olduğunun belirlenmesinin giderek güçleştiğinin altını çizerek sözlerine şöyle devam etti:

Sağlık sistemi çökmeden önce bildiğimiz şey, İsrail'in Gazze'de her 4 dakikada 1 Filistinliyi öldürdüğüydü. Save the Children'a göre, İsrail'in Gazze'de sadece 3 hafta içinde öldürdüğü çocuk sayısı, 2019'dan bu yana dünyadaki çatışma bölgelerinde öldürülen yıllık çocuk sayısını aştı. İsrail, şu anda saatte ortalama 6 çocuk ve 4 kadın öldürüyor.

İsrail 125'in üzerinde sağlık tesisini hedef aldı, yaklaşık 20 hastane hizmet dışı kaldı. Savaşın ilk haftasında Gazze'yi, ABD'nin Afganistan'ı bir yıl boyunca bombaladığından daha fazla bombaladı. İlk 25 günde Rusya'nın Ukrayna'da 1,5 yılda öldürdüğünden daha fazla sivili öldürdü. Bir ay içinde Gazze'ye iki Hiroşima nükleer bombasına eşdeğer bomba attı. İşgal ordusu, Gazze'de kişi başına 10 kilogram patlayıcıya eşdeğer bombardıman gerçekleştirdiğini itiraf etti. İsrail şu ana kadar Sırpların Bosnalı Müslümanlara yönelik soykırımında öldürülenden daha fazlasını Gazze'de öldürdü. Bu bir soykırım. Buna artık son verilmeli.

İsrail’in kadın ve çocukları özellikle hedef aldığı iddiası!
Abofoul, açıklamasında Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin savaş zamanlarında çocuklara yönelik 6 ağır ihlalden bahsettiğine vurgu yaparak, "İsrail bu ihlallerden 3'ünü, 'Çocukların öldürülmesi ve sakat bırakılması, okullara veya hastanelere saldırılar ve çocukların insani yardıma erişiminin engellenmesi' Gazze'ye yönelik saldırılarında kasıtlı ve sistematik olarak işledi." şeklinde konuştu.

BM'nin yaşanan çatışmalarda çocuk haklarını hiçe sayan ülkelere dair hazırladığı kara listeye İsrail'i eklemeyi reddettiğini fakat söz konusu listede Rusya'nın yer aldığını dile getiren Abofoul, sözlerini şöyle tamamladı:

BM'nin çatışmalarda çocuk haklarını ihlal eden ülkelere ilişkin yıllık kara listesinde İsrail'in hala yer almaması tam anlamıyla skandal. BM sadece Filistinlileri ve çocuklarını hayal kırıklığına uğratmakla kalmıyor, aynı zamanda kutsal görev ve sorumluluğunu da utanç verici şekilde yerine getirmiyor. BM'nin Filistinli çocukları dünyadaki diğer çocuklar gibi koruma konusundaki başarısızlığı ve isteksizliği, güvenilirliğini ve etkinliğini sorgulanır hale getiriyor.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.