Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Seçime son 10 gün! İşte 10 soruda 31 Mart sandığı

Türkiye büyük bir heyecan ve merakla yerel seçimlere gitmeye hazırlanıyor. Seçimlere sadece 10 gün kaldı ve birçok vatandaş henüz nasıl oy kullanacağını anlamış değil. Birden fazla oy pusulası bulunacak seçimde nasıl oy kullanılacağına dair merak edilenleri sizler için cevapladı. İşte 10 soruda 31 Mart sandığı…

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2024 11:24
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2024 11:24
Kaynak: Hilal Baldemir
Seçime son 10 gün! İşte 10 soruda 31 Mart sandığı

Türkiye, 5 yıl boyunca kentlerini yönetecek yöneticileri seçmek için sandığa gidiyor. 31 Mart yerel seçimlerine 10 gün gibi kısa bir süre kala vatandaşların aklında oy kullanmaya dair birçok soru işareti bulunuyor.

Seçimlerde, yalnızca 81 il belediye başkanları değil aynı zamanda, 973 ilçe, 390 belde belediye başkanı ile 50 bin 336 muhtar da belirlenecek. Ayrıca il genel meclisi üyeliği, belediye meclis üyeliği seçimleri de yine 31 Mart günü yapılacak. Seçime 10 gün kala sandığın merak edilen 10 sorusu yanıtlandı.

1- Seçmen nerede oy kullanacağını nereden öğrenebilecek? 

-Seçmenler, nerede ve hangi sandıkta oy kullanacaklarını, YSK'nın resmi internet sitesinden, e-Devlet kapısından, YSK'nın Seçmen Sorgulama Mobil Uygulamasından ya da 444 9 975 numaralı YSK Çağrı Merkezi'nden öğrenebilecek. Seçim günü seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kâğıdının getirilmesi ise zorunlu olmayacak. 

2- Görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazla oy verme yerine girilebilecek mi? 

-Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme kabinine girilmesi kesinlikle yasak ve cezası bulunuyor. Bu tür cihazların oy verme işlemi bitene kadar sandık kuruluna teslim edilmesi gerekiyor. 

3 - Yeni evlenenler kimliğini değiştirmeden oy kullanabilecek mi? 

-Kimliğini henüz değiştirmeyenler seçim günü evlenme cüzdanı ile oy kullanılabilecek. 

4 - Seçime kaç siyasi parti katılacak? 

-Seçimlere 34 siyasi parti katılacak. Partilerin oy pusulasındaki sıralaması şu şekilde: 

AK Parti 1, İYİ Parti 2, Sol Parti 3, Büyük Birlik Partisi 4, Memleket Partisi 5, Anavatan Partisi 6, Demokratik Sol Parti 7, Yeniden Refah Partisi 8, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) 9, Türkiye Komünist Partisi 10, Anadolu Birliği Partisi 11, Zafer Partisi 12, Halkın Kurtuluş Partisi 13, Türkiye Komünist Hareketi 14, Bağımsız Türkiye Partisi 15, Gelecek Partisi 16, Yeni Türkiye Partisi 17, CHP 18, Emek Partisi 19, HÜDA PAR 20, Hak ve Özgürlükler Partisi 21, Ocak Partisi 22, Adalet Birlik Partisi 23, Demokrat Parti 24, Güç Birliği Partisi 25, Millet Partisi 26, Milli Yol Partisi 27, Adalet Partisi 28, Aydınlık Demokrasi Partisi 29, MHP 30, Türkiye İşçi Partisi 31, Demokrasi ve Atılım Partisi 32, Saadet Partisi 33, Vatan Partisi 34. 

5 - Büyükşehir belediyesi sınırlarında yaşayan seçmen neler için oy kullanacak? 

-Her seçmen, kanunda sayılan istisnalar haricinde, hangi sandık seçmen listesinde kayıtlı ise ancak o sandıkta oy kullanabilecek. Bir seçmen, hangi seçim çevresinin seçmeni ise ancak o seçim çevresinde yapılan seçimler için oy kullanabilecek. 

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van'daki seçmenler, "büyükşehir belediye başkanı", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy kullanacak. 

6 - Büyükşehir olmayan illerde ve köylerde neler için oy verilecek? 

-Büyükşehir olmayan illerde ise "il genel meclisi üyeliği", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ve "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" 4 ayrı kategoride için oy verilecek. Köylerde ise "il genel meclisi üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar meclisi" için 2 kategoride oy atılacak. 

7 - Tüm pusulalar kaç zarfa koyulacak? 

-Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası "beyaz", il genel meclisi üyeliklerine ilişkin pusula "turuncu", belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası "mavi" ve son olarak belediye meclisi üyeliğine ilişkin oy pusulası ise "sarı" renkte olacak. Seçmenler tüm oy pusulalarını katlayarak tek zarfa koyacak. 

8 - Oy verme işlemi hangi saatler arasında yapılacak? 

-YSK, seçimin mart ayında olması nedeniyle mevsim şartları ve güneşin batış saatini dikkate alarak, doğudaki 32 ilde oy verme saatini bir saat erkene çekti. Bu nedenle, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Kilis illerinde ve bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy kullanma başlangıç ve bitiş saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacak. 

Bu illerin dışında kalan diğer illerde ise oy verme saatleri her zaman olduğu gibi 08.00-17.00 olacak. 

9 - Önce hangi oylar sayılacak? 

-Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, geriye kalan diğer illerde ise, sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık, seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak. 

10 - Yurt dışındaki seçmen oy kullanacak mı? 

-Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı her seçmen, milletvekili genel seçimi, Cumhurbaşkanı seçimi ve halkoylamasında, yurt dışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında kurulacak sandıklarda oy verme hakkına sahip. Fakat yurt dışındaki seçmenler yerel seçimde oy kullanamıyor.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.