Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Seçim günü bunları sakın yapmayın! İşte seçim yasakları

Türkiye yarın sandık başına giderek oy kullanacak. Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de oy verme saatleri içerisinde bazı yasaklar uygulanacak. Vatandaşların cezai işleme tabi tutulmaması için seçim yasaklarına birebir uyması gerekiyor. İşte 31 Mart’ta uygulanacak seçim yasakları…

Haber Giriş Tarihi: 30.03.2024 12:25
Haber Güncellenme Tarihi: 30.03.2024 12:29
Kaynak: Hilal Baldemir
Seçim günü bunları sakın yapmayın! İşte seçim yasakları

Türkiye, 5 yıl boyunca yurdun dört bir yanında görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için yarın sandık başına gidiyor. Yarın gerçekleştirilecek seçimle 5 yıl boyunca görev yapacak belediye başkanları ve muhtarlar belirlenecek.

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde, toplamda 61 milyondan fazla seçmen, yaklaşık 208 bin sandıkta oy kullanacak. Oy verme saati başladığı andan itibaren biteceği saate kadar bazı seçim yasakları uygulanacak.

Sandık başı yasakları 

- Hamileler, hastalar ve engelliler sıra ile bekletilmeden oylarını öncelikli olarak kullanacak, yaşlıların da sıra bekletilmeden sandık görevlileri tarafından oy kullanmalarına izin verilecek, ayrıca bu seçmenlere yardım eden seçmenlere de oy kullanmada öncelik tanınacak. Cep telefonu, fotoğraf ve film makinesi gibi görüntü kaydedici, ses kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi kesinlikle yasak olacak. 

- Sandık başında seçmene vereceği oy hakkında hiç kimse müdahale, telkin ve tavsiyede bulunamayacak, seçmenle birlikte sandık başına hiç kimse gitmeyecek. Seçmenler oylarını kullandıktan sonra sandık başından ayrılacak. 

Seçim günü neler yasak olacak? 

- Seçim günü (yarın) saat 06.00'dan gece saat 00.00'e kadar, her ne sebeple olursa olsun alkollü içki satılması, içkili yerlerde ve umumi mahallerde her çeşit alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak. 

- Oy verme saatleri boyunca yurt genelindeki bütün kahvehane, kıraathane ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı olacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda sadece yemek servisi yapılabilecek. 

- Emniyet ve asayişi korumakla görevli olan kişilerin dışında başka hiçbir kimse 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 6. maddesinde belirtilen silahları köy, kasaba ve şehirlerde taşıyamayacak. 

- Oy verme günü radyolar ve her türlü yayın organları tarafından saat 18.00'e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili herhangi bir haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. 

- Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatlerinde yalnızca YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek. 

- Bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak fakat YSK tarafından gerek görülmesi durumunda saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

- Diğer yandan, siyasi partilerin seçim propagandası bugün saat 18.00'de sona erecek ve o saatten itibaren her türlü propaganda için yasak başlayacak. YSK'nın kararına göre, bütün seçim yasakları yarın saat 23.59'da sona erecek.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.