Hava Durumu

Orman yangınlarında gönüllülük çemberi

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, son dönemlerde artarak devam eden orman yangınların dikkat çekti. Yumaklı, toplumu orman yangınları konusunda bilinçlendirmek amacıyla başlatılan gönüllü uygulamasında 118 bin orman yangın gönüllüsünün alevlerle mücadeleye güç kattığını belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 18.08.2023 15:33
Haber Güncellenme Tarihi: 18.08.2023 15:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Orman yangınlarında gönüllülük çemberi

Son yıllarda hem Türkiye’de hem de dünya genelinde artan sıcaklıkların etkisiyle orman yangınları artmaya başladı. Bu orman yangınları hem doğanın yok olmasına hem de ekolojik dengenin bozulmasına yol açıyor. Son 1 aydır Türkiye başta olmak üzere, Yunanistan ve Hawaii’de şiddetli orman yangınlarıyla mücadele ediyor.

Orman yangınları kapsamında Türkiye’de orman yangını gönüllüsü uygulamasını başlatan Tarım ve Orman bakanı İbrahim Yumaklı, "Gençlerimiz başta olmak üzere şartları taşıyan vatandaşlarımızın gönüllü ordumuza katılmalarını bekliyoruz" dedi.

İbrahim Yumaklı Yalova Hayat 1

Tarım ve Orman bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Orman Genel Müdürlüğü (OGM), küresel iklim değişikliğinin de etkisiyle artış gösteren orman yangınlarına karşı tedbirleri çoğaltıyor. Hava ve kara gücünü hem personel hem de araçlar ile her geçen gün daha da artıran OGM'nin 'orman yangın gönüllüsü' uygulamasından da olumlu sonuçlar alınmaya başlandı.

Yangınlarla mücadeleyi güçlendirmek ve toplumu orman yangınları konusunda bilinçlendirmek amacıyla başlatılan uygulamada gönüllü sayısı 8 bin 144'ü kadın olmak üzere 118 bini buldu.

Uygulamanın yangınlarla mücadele konusunda çok önemli olduğunu belirten Yumaklı, yaşanacak yangın felaketlerine karşı her anlamda hazır olduklarını belirtti.

İbrahim Yumaklı Yalova Hayat

Yumaklı yaptığı açıklamada, "Vatandaşlarımızın orman yangınlarıyla ilgili gösterdikleri duyarlılık bizleri memnun ediyor ancak gerekli eğitimi almadan orman yangınının devam ettiği sahada bulunmaları tehlike barındırıyor. Orman yangınlarıyla mücadelemize destek vermek isteyen vatandaşlarımız, gerekli şartları taşıyorlarsa eğitim programlarımıza katılabilir ve gönüllü olabilirler. 118 bin orman yangın gönüllümüz, alevlerle mücadelemize güç katıyor. Gençlerimiz başta olmak üzere şartları taşıyan vatandaşlarımızın gönüllü ordumuza katılmalarını bekliyoruz." şeklinde konuştu.

İbrahim Yumaklı Yalova Hayat

Kimler başvuru yapabilir?

Orman yangınlarında gönüllü olarak görev almak isteyen 18 yaş üstü, en az ilkokul mezunu hem sağlık hem de adli sicil yönünden engeli bulunmayanlar Orman Bölge Müdürlükleri ile Orman İşletme Müdürlüklerine şahsen veya e-Devlet üzerinden başvuru yapabilirler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.