Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Okullar yarın tatil mi? Öğretmenlerin iş bırakma eyleminde öğrenciler ne yapacak?

Son dönemlerde öğretmenlere yönelik artan şiddet olaylarında bardağı taşıran son damla özel bir lisenin müdürü İbrahim Oktugan'ın yabancı uyruklu bir öğrencisi tarafından öldürülmesi oldu. Ülke genelinde bazı öğretmenler artan şiddet olaylarını protesto etmek için 10 Mayıs Cuma günü iş bırakma eylemi yapacak. Bu durumda herkesin merak ettiği soru ise yarın okulun tatil mi olduğu. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan konuya ilişkin açıklama geldi.

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2024 16:02
Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2024 16:02
Kaynak: Hilal Baldemir
Okullar yarın tatil mi? Öğretmenlerin iş bırakma eyleminde öğrenciler ne yapacak?

Türkiye’de son dönemlerde okullarda öğretmenlere ve idarecilere karşı şiddet eylemlerinde artış yaşanıyor. Son olarak İstanbul'da özel bir lisenin müdürü İbrahim Oktugan'ın okuldan atılmasından sorumlu tuttuğu yabancı uyruklu bir öğrencinin silahlı saldırısıyla öldürülmesi ülke genelinde infial yarattı.

Yaşanan olayın ardından sosyal medyada gerek öğretmenler gerek sivil vatandaşlar tepki yağdırdı. Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın yarın ülke genelindeki okullarda bir günlük iş bırakma eylemi yapacaklarını açıkladı. Pek çok sendikadan da yapılan iş bırakma çağrılarına göre, yarın eyleme kapsamlı bir katılım olacağı öngörülüyor.

OKULLAR TATİL Mİ?

Sosyal medyada öğretmenlerin eylemleri nedeniyle, "Okullar yarın tatil" iddiasına ise Milli Eğitim Bakanlığı'ndan açıklama geldi. İddiaları yalanlayan MEB, eğitimin yarın da kaldığı yerden devam edeceğini bildirip bu çağrıların sendikalı öğretmenleri ilgilendiren bir çağrı olduğunu belirtti. Sendikaya bağlı öğretmenler, Oktugan'ın bir öğrenci tarafından öldürülmesine karşı tepki göstermek amaçlı bugün de ilk derse girmedi. Ancak sendikalar 10 Mayıs Cuma günü tüm gün derslere girmeme kararı aldı.

BAKAN TEKİN SENDİKA BAŞKANLARIYLA BULUŞTU

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, eğitimcilere yönelik şiddet olaylarına ilişkin istişarede bulunmak üzere dört eğitim sendikasıyla bir araya geldi. Görüşmenin ardından Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan ile basın mensuplarının karşısına geçen Bakan Tekin, "Birlikte sürece sahip çıktığımızı gösteren bir basın açıklaması yapmak üzere iki sendika başkanı arkadaşımız bizimle beraber bu sürece sahip çıkmak konusunda yanımızda oldular. Her iki sendikaya da teşekkür ediyorum." dedi. Tekin, Eyüpsultan'da gerçekleşen elim hadisede hayatını kaybeden eğitimci İbrahim Oktugan'a Allah'tan rahmet; kederli ailesine, yakınlarına ve tüm eğitim camiasına başsağlığı ve sabır diledi.

ÖĞRETMENE ŞİDDETE AĞIR CEZALAR GELİYOR

Bakan Tekin, Öğretmenlik Meslek Kanunu sürecinde eğitim çalışanlarına ve öğretmenlere şiddetle ilgili yasal düzenleme ve yeni ceza hazırlıklarına ilişkin de basın mensuplarına bilgi verdi. Bakan Tekin, "Hazırladığımız Öğretmenlik Meslek Kanunu içinde öğretmenlere ve eğitim çalışanlarına yönelik şiddet içeren fiillerle ilgili olarak hükümlere taslakta yer verdik. Bu türden fiillere karşılık ceza kanunlarında öngörülen cezaların yüzde 50 oranında artırımlı olarak verilmesini teklif ettik. Bu fiilleri işleyenlerin hapis cezalarının ertelenmesinin engellenmesini talep ettik. Bu fiillerin doğrudan tutuklama sebebi sayılarak bu fiilleri işleyenlerin tutuksuz yargılanmasının yolunun kapatılmasını talep ettik. Bir de kanun metninde özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmen ve diğer eğitim çalışanlarının da görevleri sebebiyle kendilerine karşı işlenen suçlar bakımından kamu görevlisi sayımlarını teklif ettik. Hazırladığımız taslak metin önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisinin onayına gelecek. Türkiye Büyük Millet Meclisinde milletvekillerimizin de siyasi parti ayırt etmeksizin bu sürece sahip çıkacağından eminim." dedi.

"81 İLDE İŞ BIRAKACAĞIZ"

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da Bakan Yusuf Tekin'in davetini önemsediklerini, söz konusu eğitim çalışanlarının canı olduğunda hiçbir ayrılık gözetmeksizin bu konuda ortak hareket etmeyi son derece önemli bulduklarını dile getirdi. Toplantının ardından TBMM önünde eğitimde şiddete ilişkin basın açıklaması yapacaklarını duyuran Yalçın, ayrıca yarın 81 ilde iş bırakacaklarını da yeniden hatırlattı.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.