Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Naci Görür canlı fay üzerinde 23 şehir var dedi! İşte fay üzerindeki o şehirler

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür Türkiye’de henüz canlı olan faylar üzerinde 23 şehir bulunduğunu açıkladı. Naci Görür, "Ne belediye başkanının haberi var ne valinin haberi var ne hükümetin haberi var" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 22.12.2023 10:46
Haber Güncellenme Tarihi: 22.12.2023 10:46
Kaynak: Hilal Baldemir
Naci Görür canlı fay üzerinde 23 şehir var dedi! İşte fay üzerindeki o şehirler

Türkiye son günlerde özellikle Marmara Bölgesi’nde peş peşe depremlerle sarsılıyor. Yaşanan depremlerin şiddeti çok büyük olmasa da gerçekleştikleri bölgeler fay hattı açısından riskli bölgeler. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu kent sempozyumlarının dördüncüsünü düzenledi.

Sempozyum Kocaeli Ticaret Odasında (KOTO) başladı. 3 gün sürecek sempozyumların ilk gün konuğu Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür oldu. Düzenlenen sempozyuma TMMOB yöneticileri, üyeleri ve vatandaşlar tarafından yoğun katılım gerçekleşti.

"Depremler dursun diye sakın dua etmeyin"

Sempozyumun ilk gün konuğu olan Naci Görür, depremin oluşum süreci ve levha hareketlerini anlattı. Prof. Dr. Naci Görür, "Bütün bu levha hareketleri de iyi ki var. Dolayısıyla depremler de iyi ki var. Depremler olmadığı takdirde dünya ölür, ölü bir gezegen olur ve yaşam olmaz. Ayda, orada, burada böyle bizim anladığımız depremler yok. Canlı yok, olmayan yerlerde deprem de yok. Depremin olduğu yerde o fay zonları, en fazla insanlara bereket sunan yerlerdir. Bizim kentlerimizin çoğu niye Kuzey Anadolu Fayı boyunca dizilmiş zannediyorsunuz? Erzincan'dan tut, Marmara'dan Yunanistan'a kadar. Sebebi, o fay zonlarında sıcak su, soğuk su var, güldür güldür akıyor. Böcek var, çiçek var, ağaç var, tarla var, mümbit topraklar var, her şey var. İnsanlar onun için oraya yerleşmiş. O bereketten yararlanmak için. Depremlerden korkabiliriz ama depremler dursun diye sakın dua etmeyin" dedi.

"23 kent fay üzerinde"

Türkiye’de şu an 23 kentin diri fay üzerinde olduğunu söyleyen Prof. Dr. Naci Görür, "Ne belediye başkanının haberi var, ne valinin haberi var, ne hükümetin haberi var. Bunu Jeoloji Mühendisleri Odası geçen seneden bu yana, başta cumhurbaşkanı olmak üzere bütün yetkililere, milletvekillerine yazdı. Tehlikeyi söylemesek ay ben korkuyorum. Bu hoca da söylüyor, ben korkuyorum. Kork ya, kork. Yani biz, bilim insanı olarak, bu ülkenin ekmeğini yiyen insanlar olarak, yüz binlerce insanın can güvenliğinin bir iplikle bağlandığı durumu görüp de ses çıkarmayacak mıyız? Uyarmayacak mıyız? Söylemeyecek miyiz? Bizim böyle bir bilim anlayışımız yok. Yani kimseyi korkutmak gibi bir derdimiz de yok" şeklinde konuştu.

"Önlemlerini almalısın"

Yerin üstü kadar altının da bilinmesi gerektiğinin altını çizen Görür, "Bu son depremler bütün Türkiye'deki fay hatlarını belli ölçüde yükledi. Akıllı olmak lazım, bilerek konuşmak lazım. Bilmiyorsan, saçma sapan konuşmamak lazım. Benim insanım, neslim bu ülkede yaşıyor. Dolayısıyla yerin üstü kadar altını da bilmek zorundayım. Belediye başkanı olarak sen kentin bütün özelliklerini önce bilip, ortaya koymalısın ve ona göre önlemlerini almalısın. Bu zamana bağlı değil" diye konuştu. 

"Deprem yasası halkı daha beter korkuttu"

Deprem yasası hakkında açıklama yapan Prof. Dr. Naci Görür, "İstanbul'da bir deprem yasası çıktı ama doğru olduğunu sanmıyorum, halkı daha beter korkuttu. Bu sefer halk, malımıza çökecekler diye korkmaya başladı. Bir deprem yasası çıkartacaksın. Deprem yasasını çıkartmanın yolu, belediye başkanının önünü açacaksın. Engelleri kaldıracaksın. Onu durduracak birtakım takozları ortadan kaldıracaksın ama bunu yaparken devlet olarak adil olacaksın, şefkatli olacaksın, vatandaşın yanında duracaksın, onun ihtiyacını karşılayacaksın" dedi.

"Ekonomi depremle birlikte çökerse..."

Türkiye’de öncelikli olarak ekonominin ayakta durması gerektiğini dile getiren Naci Görür, "Kocaeli'nin ekonomisi de önemli. Deprem gelip vuruyor zaten bizi ekonomik krize sokuyor. Açlık, işsizlik, susuzluk, sağlıksızlık bütün bunlar varken, ayakta ekonominin durması lazım. Kocaeli'nin deprem darbesini yedikten sonra hızla yaralarını saracak tek bir unsur vardır, o da ekonomi. Ekonomi de depremle birlikte çökerse ikinci bir deprem demektir" dedi.

"Asla aklınıza getirmeyin, kaldırın"

"Depremde bir şeyi unutmayın. Asla aklınıza getirmeyin, kaldırın diyen Görür, "Bu gerçekten çok ayıp, yakışmıyor. İnsani olsa bile tüylerim diken diken oluyor. Zaman mefhumunu kaldırın atın. Çünkü o bencillik oluyor. Zaman diye bir şeyi düşündüğünüz zaman, akılda benden sonraysa boş ver var, bunu söylemiyor, o değil. Bugün olsa ben öleceğim, yarın olsa çocuğum ölecek, öbür gün olsa torunum ölecek, öbür gün olsa benim neslim, insanlarım ölecek" ifadelerini kullandı.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.