Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Meşhur Kuzey Işıkları Türkiye’de! İşte, güneş patlamasının tehlikeli yan etkileri

Uzun yıllar sonra dün gece Güneş’te büyük bir patlama meydana geldi ve bu patlama sonucu yaşanan manyetik fırtına, dünyanın birçok yerinde kutup ışıklarının görülmesine neden oldu. Türkiye’de kaydedilen bazı görüntülerde de kutup ışıklarının muhteşem etkisi görüldü. Peki güneş patlamasının yan etkileri nelerdir? İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 11.05.2024 16:43
Haber Güncellenme Tarihi: 11.05.2024 16:43
Kaynak: Hilal Baldemir
Meşhur Kuzey Işıkları Türkiye’de! İşte, güneş patlamasının tehlikeli yan etkileri

Dünya çapında etki uyandıran bir doğa olayı Türkiye’de de etkisini hissettirdi. Güneş patlaması sonrası birçok yerden gökyüzünde beliren kutup ışıklarının görüntüleri geldi. 
Güneş patlamasının yan etkileri nelerdir

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) tarafından yapılan açıklamada, Güneş yüzeyindeki patlamalardan dolayı 2005'ten bu yana ilk kez bu şiddette "Jeomanyetik Fırtına" görüldüğü bildirildi. 
NASA güneş patlaması anı

Bilim insanları, bu tür şiddetli güneş fırtınalarının nadir olarak gerçekleştiğini ve genellikle Güneş aktivitesinin en yüksek düzeylerde olduğu dönemlerde meydana geldiğini belirtiyor.

Güneş patlaması kutup ışıkları
NAVİGASYON, RADYO VE UYDU SİSTEMLERİ BOZULABİLİR

Şiddetli fırtına büyük ihtimalle 2 gün içerisinde dünyayı etkisi altına alacak. Fırtınanın özellikle iletişim araçlarını ve bağlantılarını olumsuz yönde etkileyebileceği, elektrik şebekelerini, navigasyonu, radyo ve uydu operasyonlarını potansiyel olarak bozabileceği söyleniyor.

Güneş patlaması kuzey ışıkları
KUZEY IŞIKLARI TRABZON'DA GÖRÜLDÜ

Öte yandan; yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşime girmesi sonucu dünyanın en muhteşem hava olayı olan Kuzey Işıkları da ortaya çıktı. İngiltere, İrlanda, Rusya ve Slovakya'da görülen Kuzey Işıkları, Türkiye'de ise Trabzon'un Ortahisar ilçesinde görüldü. O anlar vatandaşlar tarafından ölümsüzleştirildi.

Trabzon kutup ışıkları
RADYASYON TEHLİKESİ

Şiddetli güneş patlamaları sırasında yayınlanan ve hava ile karışan yüksek enerjili parçacıklar da, nükleer patlamaların ya da kazaların ardından yayınlanan radyasyon enerjisi kadar, insan yaşamı için tehlikelidir.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.