Hava Durumu

MASKO’yu sel vurdu fatura vatandaşa kesildi

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yaşanan sel felaketi Başakşehir’de bulunan MASKO mobilyacılar sitesini de ciddi şekilde etkiledi. MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mutlu, sel nedeniyle ciddi oranda ihracat yapan 778 mağazanın 40'ının ağır hasar gördüğünü belirterek MASKO'nun ihracatında yüzde 20 düşüş yaşanacağını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 10.09.2023 13:33
Haber Güncellenme Tarihi: 10.09.2023 13:33
https://www.yalovahayat.com/
MASKO’yu sel vurdu fatura vatandaşa kesildi

5 Eylül’de yaşanan sel felaketinden en çok etkilenen yerlerden biri de Başakşehir’de bulunan MASKO mobilyacılar sitesi oldu. Selde ciddi hasar gören site de bulunan 40 mağaza ağır hasar alarak iş göremez hale geldi.

MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mutlu, sel nedeniyle ciddi oranda ihracat yapan 778 mağazanın 40’ının ağır hasar gördüğünü belirterek MASKO’nun ihracatında yüzde 20 düşüş yaşanacağını söyledi. Ayrıca Mehmet Mutlu, sitenin en düşük noktasında kalan 13. adanın selden ciddi anlamda etkilendiğini söyledi.

Ağır hasar alan mağazaların tamamının bodrum katları tamamen suyla doldu, giriş katlardaki su seviyelerinin 2 metre 20 santime kadar çıktığı öğrenildi.

MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mutlu hasarın ciddi boyutlarda olduğunu ve bu hasarın giderilmesinin uzun zaman alacağını söyledi.

‘İhracatta Düşüş Yaşanacak’

Ağır hasar alan ürünlerin tamamı kullanılamaz hale gelen ve dekorasyonları da tamamen zarar gören mağazaların her birinin ciddi oranda ihracat yaptığını belirten Mutlu, MASKO’nun ihracatında yüzde 20 düşüş yaşanacağını söyledi.

Mobilya fiyatlarında artış yaşanmasına ilişkin endişelerle ilgili ise Mutlu, sitedeki diğer mağazaların ticarete devam etmesine karşın ‘MASKO’nun tamamında sel etkisi’ var algısının tüketiciyi talepte tereddüt ettirdiğini bunun da MASKO’nun tamamına zarar verdiğini söyledi.

Selden zarar gören mağazaların toparlanmak için 2-3 aylık bir sürece ihtiyacı olduğundan iç pazarda ciro kayıpları yaşamaları beklense de sektörde sel kaynaklı bir fiyat artışı beklenmiyor.

Mutlu, sel kaynaklı bir fiyat artışı yaşanmayacağını belirtirken enflasyon sebepli sürekli maliyet artışları yaşandığını, 6 ayda bir personel zamlarının maliyetlerinin ve emtia zamlarının maliyete yansıdığını fiyat artışları yaşandığını belirtti.

Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.