Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Marmara’yı bir anda kasıp kavuran sıcakların nedeni belli oldu: İzobarik sırt

Haziran ayının gelmesiyle birlikte yurt genelinde bir anda görülmemiş sıcaklar görülmeye başladı. Marmara’da İstanbul başta olmak üzere Yalova, Kocaeli ve Bursa’da sıcaklıkların 35 dereceyi aşması mevsim normallerinin dışında kabul ediliyor. İstanbul'un Afrika ile Arap Yarımadası'ndan gelen sıcak hava dalgasının etkisi altında olduğu, izobarik sırt nedeniyle sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 05.06.2024 12:24
Haber Güncellenme Tarihi: 05.06.2024 12:24
Kaynak: Sözcü
Marmara’yı bir anda kasıp kavuran sıcakların nedeni belli oldu: İzobarik sırt

Dünya genelinde nisan ayının mevsim normalleri üzerinde bir sıcaklıkla geçmesinden sonra mayıs ayında Türkiye serin ve yağışlı havayla buluştu. Fakat haziran ayının ilk gününden itibaren 32 dereceyi aşan sıcaklıklar vatandaşlara adeta şok etkisi yaşattı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, mevcut hava sıcaklıkları ile ilgili muhabirlere yaptığı açıklamada, Türkiye'ye Afrika ve Arap Yarımadası'ndan yeni bir sıcak hava dalgasının geldiğini söyledi. 

Bu nedenle sıcaklıkların anormal düzeyde arttığını belirten Toros, haziran başında sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerine çıktığını ifade etti. 

Prof. Dr. Toros, Marmara Bölgesi’nde Kocaeli, Yalova, Bursa ve İstanbul’da sıcaklığın 32 dereceleri aştığına dikkati çekerek, güneşin altında ise sıcaklığın 37 dereceye kadar ölçüldüğünü vurguladı. 

İstanbul'da uzun yıllar haziran ayı en yüksek sıcaklıklar ortalamasının 26,9 derece olduğunu aktaran Toros, "4 Haziran'da ise İstanbul’da daha haziran ayının başında olmamıza rağmen sıcaklık yaklaşık 32 derece olarak kayıtlara geçti." ifadelerini kullandı. 

Prof. Dr. Toros, hafta sonuna kadar bu anormal sıcaklıkların etkili olmaya devam edeceğini dile getirerek, şöyle devam etti: 

"Ülkemiz izobarik sırt yukarı seviyelerde yüksek basınç uzantısının etkisi altında. Sırt, yerdeki yüksek basınç merkezinin bir uzantısı. Yüksek basınç merkezi gibi hava çöküyor, çöktükçe de ısınıyor. Bu durum sıcaklıkların artmasına neden oldu. Afrika ve Arap Yarımadası’ndan gelen sıcak hava dalgasıyla izobarik sırt nedeniyle İstanbul’da sıcaklıklar normalin yaklaşık 5 derece üzerinde seyrediyor. Yüksek basınç alanı uzantısı, yer seviyesinde Türkiye'nin güneyindeki sıcak havalarla birlikte sıcaklıkların normalin üzerinde olmasına neden oluyor. Vatandaşlarımızın bu sıcak günlerde dikkatli olması gerekiyor. Özellikle yaşlı ve hamilelerin sıcak saatlerde dışarı çıkmaması gerekiyor." 

İSTANBUL'DA YAĞIŞ BEKLENMİYOR

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi ve meteoroloji uzmanı Dr. Güven Özdemir ise haziran ayının ilk günlerinden itibaren Türkiye genelinde Afrika sıcaklarının kendisini hissettirmeye başladığını dile getirdi. 

Yüksek sıcaklıkların meydana gelmesinde Afrika ve Arabistan'dan gelen aşırı sıcak hava akımlarının etkisinin olduğunu belirten Özdemir, bu hava dalgalarının hem nemli havanın hem de ekstrem yüksek sıcak hava dalgasının ortaya çıkmasına neden olduğunu anlattı. 

Dr. Özdemir, "İstanbul'da, cuma gününe kadar sıcaklıklar mevsim normallerinin 7-8 derece üzerinde seyredecek. Cuma günü yurdun iç bölgelerinde gök gürültülü sağanak görülebilir ancak İstanbul'da yağış beklenmiyor. İstanbul'da sıcaklıkların 27 derecelere kadar düşmesi bekleniyor." ifadelerini kullandı.

Hilal Baldemir

Kaynak: Sözcü

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.