Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

MAG-DER Yalova: Siz hiç enkaz altında kaldınız mı

Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG-DER), olası bir afet durumunda eğitimin önemine değinmek adına bir paylaşımda bulundu ve vatandaşlara seslendi.

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2024 03:18
Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2024 03:18
Kaynak: Murat Can Aytemur
MAG-DER Yalova: Siz hiç enkaz altında kaldınız mı

MAG-DER Yalova tarafından yapılan açıklamada, "Siz hiç enkaz altında kaldınız mı?" sorusuyla dikkat çekici bir mesaj verildi. Afet durumlarında hayatta kalmanın, enkaz altında kalmış insanları kurtarmanın ve toplumun dayanıklılığını artırmanın önemine değinildi. Ayrıca, bu gibi durumlarla başa çıkabilmenin tek yolunun eğitim ve bilinçli hazırlık olduğu belirtildi.

‘’OLASI BİR AFETTE CAN KAYBI AZALSIN DİYE’’

MAG-DER Yalova sözlerinde ilk olarak olası bir afet anında yaşanabilecek durumlara dikkat çekti ve devamında ise afet durumlarında yaşanan duygu, durumlar hakkında bilgilendirme yaptı. MAG-DER Yalova, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, ‘’ Siz hiç enkaz altında kaldınız mı? Kopkoyu bir karanlığın içinde acılar içinde kıvrandınız mı? Bir kul nidası ya da bir kazma sesine kulak kabartıp ha geldiler ha gelecekler diye umudu ekmek. Umudu su yaparak tükettiniz mi? Sevdiklerinizi tonlarca beton ce çelik yığınının altında iken veya evinizin çatısında ailenize sarılıp sel sularının yükselişini çaresizlik içinde seyrederken ya da bir kefen misali beyaz ölüm onları sarmış iken, bir şeyler yapamamanın derin acısıyla kahroldunuz mu? Beklemek zordur. Dakikalar saat, saatler gün, günler ay olur. Sonra onlar gelir! Kim onlar? Arama kurtarma ekipleri. Yalova da Mahalle Afet Gönüllüleri var. Deprem öncesi sizleri eğitmek için çaba sarf ediyor! Niye mi Olası bir Afet’te can kaybı azalsın diye.’’

‘’KENDİ YAĞIMIZDA KAVRULMALIYIZ’’

MAG-DER tarafından yapılan açıklamanın devamında ise olası bir afet anında Yalova’nın kendi yağında kavrulacak ve kendi başının çaresine bakabilecek yeterlilikte olması gerektiğine deinildi ve bu durum şu sözler ile ifade edildi, ‘’Deprem olursa birileri kurtarma işi yapacak. Bu anlamda kurtarmanın önemi ön plan çıkar. Yalova da kendi yağımızla kavrulmak için, eğitilmiş insanlara ihtiyaç vardır, bu bir gerçektir. Bende olası depremde bir işe yaramak istiyorum diyorsan eğitimini al. Kendi̇n i̇çi̇n, ai̇len i̇çi̇n, komşun i̇çi̇n, yaşadığın yer i̇çi̇n. Bu bölgede deprem olacak. Yi̇rmi̇ mi̇lyon i̇nsan etki̇lenecek. Türki̇ye’ de ki̇ yardım eki̇pleri̇ İstanbul’a bi̇le yetmeyecek, yalova ya belki̇ de hi̇ç arama kurtarmacı gelmeyecek. Kendi̇ yağımızla kavrulmak i̇çi̇n yeti̇şmi̇ş elemanlara i̇hti̇yaç vardır. Duyarlı olalım Mag eği̇ti̇mleri̇ne katılalım. Mag afet bi̇li̇nç ve mahalle afet gönüllüsü olma eği̇ti̇mleri̇ i̇çi̇n talep toplanmaya başlamıştır. Çevremi̇zde, ai̇leni̇zde, mahallemi̇zde eği̇ti̇m almak i̇steyenleri̇n talepleri̇ni̇ bekli̇yoruz.

7-7.6 büyüklüğünde deprem oldu, bölgede çok bi̇na yıkıldı, i̇nsanlar enkaz altında kurtarılmayı bekliyor haberi̇ni̇ duysaniz, neden eği̇ti̇m almadım di̇ye üzülür müsünüz?’’

Murat Can Aytemur

Kaynak: Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.