Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Lokanta ve kafelerde yeni KDV kararı Resmi Gazete’de! İşte yeme-içmede yeni KDV oranları

Geçtiğimiz haftalarda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından duyurulan lokanta ve restoranlar için yeni KDV düzenlemesi hızla yürürlüğe girdi. Resmi Gazete'de yayınlanan yeni düzenlemeye göre, lokanta ve kafelerde mevcutta yüzde 8 olan KDV oranları yüzde 10'a, yüzde 18 olan KDV ise yüzde 20'ye yükseltildi.

Haber Giriş Tarihi: 27.04.2024 12:30
Haber Güncellenme Tarihi: 27.04.2024 15:11
Kaynak: Hilal Baldemir
Lokanta ve kafelerde yeni KDV kararı Resmi Gazete’de! İşte yeme-içmede yeni KDV oranları

Artan enflasyon ile birlikte yeme içme sektörü de fiyatlarda fahiş artışlara gitti. Vatandaşların sık sık tepki gösterdiği restoran kafe fiyatlarına bir zamda bakanlıktan geldi.

Türkiye genelinde lokanta, kafe ve pastane gibi oturarak hizmet veren yerleri yakından ilgilendiren, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete'de yayınlandı.

KDV ORANLARI ARTTI

Tebliğe göre; Bakanlığın 26 Nisan 2014 tarihli Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde yer alan “yüzde 8” ibarelerinin "yüzde 10”, “yüzde 18” ibarelerinin "yüzde 20” şeklinde değiştirilmesine karar verildi.

Yapılan bu düzenleme ile birlikte lokantaların hizmetlerini, et, su, meyve suyu gibi gıda malzemesi satışı göstererek yüzde 10 yerine yüzde 1 KDV ile faturalandırması usulsüzlüğünün önüne geçilecek.

SUYA YÜZDE 10 KDV

Yeni tebliğe göre hizmet sunan lokanta, kafe, pastane gibi işletmeler kendilerinin hazırlayıp satışa sundukları yiyecek ve içecekler ile dışarıdan temin edilerek işletmelerinde sattıkları ürünler için yüzde 10 oranında KDV hesaplayacak.

Bu işletmelerin telefonla veya internet üzerinden aldıkları siparişleri adrese gönderme, gel-al gibi yöntemlerle yaptıkları tüm satışlar da yine aynı KDV oranında değerlendirilecek.

KARAR YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Bir diğeri ise, yiyecek ve içecek hizmetlerine yönelik işyeri ruhsatı bulunmadığı halde müşterilerine masa, oturma yeri, tezgâh gibi servis yapılabilen alanlarda yiyecek ve içecek hizmetleri sunanların bu yerlerde yaptıkları satışlar da yeni düzenleme kapsamında olacak.

Karar Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

MEHMET ŞİMŞEK: KDV ARTIŞI YAPILMADI

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, lokanta ve kafelerde satılan yiyecek ve içeceklerdeki KDV'leri artırıldığı yönündeki haberlere ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

"KDV artışı yapılmadı"

Bakan Şimşek'in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yapılan çalışmanın bir KDV artışı olmadığının altını çizerek şu ifadeleri kullandı:

KDV artışı yapılmadı! İşletmelerin vatandaştan aldığı KDV’nin doğru belgelendirilmesi için düzenleme yapıldı. Bu konuda hassasiyet gösteren ve bizlere bilgi veren varandaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.