Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Liselere Geçiş Sınavı yarın yapılacak! İşte sınava dair önemli detaylar

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) her yıl düzenlenen ve 8. Sınıf öğrencilerinin liseye geçişleri için seviyelerinin belirlendiği LGS maratonu yarın yapılacak. 1 milyonun üzerinde adayın ter dökeceği sınav, 973 yurt içi sınav merkezinde 3 bin 891 okulda 62 bin 663 salonda gerçekleşecek.

Haber Giriş Tarihi: 01.06.2024 16:37
Haber Güncellenme Tarihi: 01.06.2024 16:37
Kaynak: TRT HABER
Liselere Geçiş Sınavı yarın yapılacak! İşte sınava dair önemli detaylar

Eğitim hayatının en önemli aşamalarından biri olan lise eğitimi için başarılı ve prestijli bir liseye gitmek isteyen öğrencilerin, iyi bir puan alarak geçmesi gereken LGS maratonu 2 Haziran’da gerçekleşecek.

LGS sınavı yarın yapılacak

Türkiye genelindeki 8. sınıf öğrencileri, 18 Mart-2 Nisan tarihlerinde isteğe bağlı olarak elektronik ortamda başvurularını yapmıştı. Öğrenciler COVID-19 salgını öncesinde olduğu gibi yine il ve ilçelerde belirlenen okullarda ve sınav merkezlerinde sınava girecekler.

1 milyondan fazla öğrenci yarın LGS’ye girecek

Liselere geçişte mevcut liselerin yaklaşık yüzde 85'i adrese dayalı yerel yerleştirme usulü ile öğrenci aldı. Bu kapsamda, öğrencilerin Liselere Geçiş Sistemi kapsamında sınava girme zorunluluğu bulunmuyor.

LGS maratonu yarın

LGS Merkezî Sınavına bu yıl 1 milyon 38 bin 192 öğrenci başvuruda bulundu. Sınav, 973 yurt içi sınav merkezinde, 3 bin 891 okulda olmak üzere, 62 bin 663 salonda, yurt dışında ise 11 sınav merkezinde 11 okulda toplam 35 salonda gerçekleştirilecek.

Liseye geçiş için yarın kader günü

Ayrıca özel durumları dolayısıyla 187 öğrenci evde veya hastanede sınava alınacak. Görme engelli 82, az gören 292 öğrenciye yönelik de bakanlıkça gerekli tedbirler alındı.

2 Haziran LGS

SINAV KAPSAMI AYNI

Sınavda içerik, sınav süreleri ve soruların dağılımında herhangi bir değişiklik olmayacak, aynı içerikle sınav yapılacak. Geçen yıl deprem felaketi nedeniyle eğimlerine devam edemeyen öğrenciler olduğu için sadece birinci dönem konularından soru sorulmuştu.

Bu yıl 8. sınıf müfredatına göre işlenen tüm konular sınav kapsamında olacak. Merkezî sınavın birinci oturumu 2 Haziran Pazar günü saat 09.30 ve ikinci oturum 11.30'da başlayacak. İki oturum hâlinde uygulanacak sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve oturumlar aynı gün tamamlanacak.

Sınavın birinci oturumu, 50 soruluk sözel alandan oluşup süresi sınav süresi 75 dakika olacak. 40 soruluk sayısal alandan oluşan ikinci oturum ise 80 dakika sürecek. Birinci oturumda, 8'inci sınıf Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil; ikinci oturumda ise matematikve fen bilimleri derslerinden sorumlu olunacak.

SONUÇLAR, 28 HAZİRAN'DA AÇIKLANACAK

Sınav sonuçları 28 Haziran'da açıklanacak ve yine aynı gün Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu yayımlanacak. Bu kapsamda öğrenciler doğru ve hatasız tercih yapmanın detaylarını öğrenecek. 

Hilal Baldemir

Kaynak: TRT HABER

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.