Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kurbanlık hayvan sevklerine karadan ve denizden sıkı denetim!

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ekipleri yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurbanlık hayvanların nakliyesine yönelik karadan ve denizden sıkı bir şekilde denetimler gerçekleştiriyor.

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2024 16:16
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 16:16
Kaynak: Serap Polat
Kurbanlık hayvan sevklerine karadan ve denizden sıkı denetim!

Yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Yalova İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, Kurban Bayramı nedeniyle sevk edilecek büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sağlık ve teknik açıdan belli kriterleri yerine getirmesinin zorunlu olduğunu belirtti. Vatandaşların zor duruma düşmemesi ve salgın hayvan hastalıklarının yayılmasının önlenmesi adına hayvan sevk kurallarına mutlaka uyulması gerektiğini hatırlatan Parıldar, kara ve deniz yolu kontrollerinde belgesiz, kulak küpesi olmayan hayvanları naklettiği tespit edilen hayvan ve araç sahiplerine idari para cezası uygulanacağı vurguladı.

 

“Yetiştiricilerin genelgelerde belirtilen kuralları yerine getirmesi”

Yıl içerisinde şap aşıları yapılmış büyükbaş hayvanlar ile koyun, keçi vebası aşısı yapılmış küçükbaş hayvanların kurbanlık olarak sevkine izin verildiğini aktaran Suat Parıldar, “‘Trakya'nın Şap Hastalığından Aşılı Arilik Statüsü’nün sürdürülebilmesi amacıyla İstanbul'un Avrupa yakası dahil tüm Trakya’ya yapılabilecek şap hastalığına duyarlı canlı hayvan sevkleri 2020/06 numaralı Şap Hastalığına Duyarlı Hayvanların Korunmuş Bölgelere Sevklerinde Uygulanacak Prensipler Genelgesi hükümlerine uygun olarak yürütülmektedir. Trakya'ya kurbanlık hayvan sevk etmek isteyen yetiştiricilerin genelgelerde belirtilen kuralları yerine getirmesi, hayvanların 1 ay karantinada tutulması ve karantina sonucunda şap hastalığı yönünden analizlerinin yapılması gerekmektedir. Gerekli kuralları yerine getiren ve şap hastalığı yönünden negatif tespit edilen hayvanların Trakya'ya sevkine izin verilmektedir.” dedi.

 

“İdari para cezası uygulanacak”

İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde görevli Veteriner Hekim ve Veteriner Sağlık Teknisyenleri tarafından, Bursa Kocaeli karayolu başta olmak üzere farklı güzergâhlarda kolluk kuvvetleri ile birlikte yol kontrollerinin yapıldığını dile getiren İl Müdürü Suat Parıldar, “Yol kontrollerine Kurban Bayramı öncesinde yoğunlaştırılarak devam edilecektir. Ayrıca İlimiz kıyılarından tekne ve vapurlarla İstanbul'un Avrupa yakası dahil tüm Trakya bölgesine yapılacak kaçak hayvan sevklerinin önlenmesi amacıyla, Müdürlüğümüz Su Ürünleri Kontrol Teknesiyle denizden denetleme yapılmış ve balıkçı barınakları konu hakkında bilgilendirilmiştir. Kara ve deniz yolu kontrollerinde belgesiz, kulak küpesi olmayan hayvanları naklettiği tespit edilen hayvan ve araç sahiplerine idari para cezası uygulanacaktır.” diyerek vatandaşların zor duruma düşmemesi ve salgın hayvan hastalıklarının yayılmasının önlenmesi adına hayvan sevk kurallarına mutlaka uyulması gerektiğini vurguladı.

 

Serap Polat

 

Kaynak: Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.