Hava Durumu
hayat bankası

Kurban Bayramı’nda alınacak tedbirler açıklandı

Yalova Valiliği’nden yapılan açıklamada, kurban satış ve kesim yerleri ile ilgili hijyen ve sağlık kurallarına uyulması gerektiği vurgulandı

Haber Giriş Tarihi: 26.06.2023 11:05
Haber Güncellenme Tarihi: 26.06.2023 11:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Kurban Bayramı’nda alınacak tedbirler açıklandı

Yalova Valisi Muammer Erol başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Kurban Bayramı ile ilgili tedbirleri oybirliği ile alarak kamuoyu ile paylaştı. Açıklamada, kurbanlık hayvan nakli ve alımından başlayarak etlerin tüketilmesine kadar sağlık ve hijyen kurallarına azami özen gösterilmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada, kurban hizmetleri için belirtilen yer seçim kriterlerine uygun olarak teknik ve hijyenik şartlara haiz kurban satış ve kesim yerlerinin ayrı ayrı hazırlanacağı, kurban satış yerleri dışındaki alanlarda kurban satışı yapılmayacağı kaydedildi.

Ayrıca, hayvan satış ve kesim yerlerinin birbirine yakın yerde; çevre ve halk sağlığı, koku ve gürültü rahatsızlığı oluşturmaması için mümkün olduğu kadar yerleşim alanları, konutlardan uzak kurulacağı ve yeterli sayıda çöp konteyneri ve hayvanlar için su temini sağlanacağı ifade edildi.

Kurbanlık hayvanlar, kırsal alanlarda ve önceden belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde ise kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde kesilebileceği ancak cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurbanlık hayvan kesimlerinin yapılmayacağı ve bu alanlarda gelişi güzel hayvan dolaştırılmayacağı bildirildi.

Kurban kesim yerlerinde kesilen hayvanlara ait hastalıklı organlar kesim sırasında oluşan atık ile özellikle kist hidatik riskine karşı karaciğerler, akciğerler vb kesim atıklarının açıkta bırakılmayarak uygun şartlarda (naylon torba içinde ağzı bağlı olarak) belediye çöp toplayıcılarına teslim edilmesi veya kedi, köpekler tarafından çıkarılamayacak derinlikteki çukurlara gömülerek imha edilmesi hususunda gerekli anonsların yapılacağı da açıklamada yer aldı.

Yalova Valiliği’nden yapılan açıklamada, vatandaşların Kurban Bayramını sağlıkla geçirmeleri için alınan tedbirlere uymalarının önemine dikkat çekildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.