Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Köprülere Temmuz ayarı! İşte zamlı köprü geçiş ücretleri

Sözcü’de yer alan habere göre CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz, Hazine’nin 2024’ün sonunda Yap-işlet-devret köprü işletmelerine ödeyeceği tutarın 37 milyar TL’yi geçeceğini söyledi. Bu kapsamda temmuz ayında 6 aylık enflasyon sonucuna göre köprü geçiş ücretlerinin de zamlanması bekleniyor.

Haber Giriş Tarihi: 25.06.2024 11:30
Haber Güncellenme Tarihi: 25.06.2024 11:30
Kaynak: Sözcü
Köprülere Temmuz ayarı! İşte zamlı köprü geçiş ücretleri

Temmuz ayının yaklaşmasıyla vatandaşın zam yağmuru endişesi giderek artıyor. Enflasyon altında ezilen vatandaş temmuz ayı ile birlikte açıklanacak olan 6 aylık enflasyon sonucuna göre piyasada yapılacak zamları bekliyor. Bu kapsamda yap-işlet-devret olarak hizmet veren köprülere de zam yapılması bekleniyor.

Emeklinin, asgari ücretlinin maaşı enflasyon karşısında erimeye devam ederken, bu dönemin kazananları ise köprü müteahhitleri olmaya devam ediyor. Hazine’nin Osmangazi, Çanakkale, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli’nde sadece yılın ilk yarısı için işletmeci firmalara ödediği tutar 18 milyar lirayı aşmış durumda.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz, Sözcü’ye yaptığı açıklamada, “İktidar şirketlerin kur kaybını dert edindi. Dolarları üç beş şirkete aktarmaya devam ediyor” dedi.

FATURA ARTACAK

Hazine’nin, yap-işlet-devret (YİD) projeleri olan Osmangazi, Çanakkale ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Avrasya Tüneli’nde verilen ödeme garantileri nedeniyle sadece yılın ilk 6 ayı için işletmeci firmalara 18 milyar 593 milyon TL ödediğini belirten Yavuzyılmaz, “Temmuzda geçiş ücretleri zamlanacak. Yılın sonunda fatura artacak. Hazine bu projeler için bir önceki yıla göre 2 kat fazla ödenek ayırmak durumunda kalıyor” şeklinde konuştu.

Yavuzyılmaz, “1 Temmuz itibarıyla bu projelerde yapılacak kur ayarı ile geçiş ücretleri Osmangazi Köprüsü’nde 1.808 TL, Çanakkale Köprüsü’nde 740 TL, Avrasya Tüneli’nde 213 TL ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde 180 TL olacak” açıklamasını yapan Yavuzyılmaz, “Geçiş yapan her araç için fark ödemesi Osmangazi’de 1.409 TL, Çanakkale’de 321 TL, Yavuz Sultan Selim’de 131 TL ve Avrasya Tüneli’nde 101 TL olacak” dedi.

TEMMUZ AYINDA KÖPRÜ ÜCRETLERİ

Osmangazi Köprüsü: 1.808 TL

Çanakkale Köprüsü: 740 TL

Avrasya Tüneli: 213 TL

Yavuz Sultan Selim Köprüsü: 180 TL

Hilal Baldemir

Kaynak: Sözcü

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.