Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kamuda tasarrufta ilk adım! Servis yerine akbil

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında yürüttüğü çalışmalarda bir adım daha atıldı. Kamu kurum ve kuruluşlarının personel servisi kiralama gideri geçen yıla göre yaklaşık 3 kat artınca bakanlık düğmeye bastı tasarruf için ekonomik olmayan hatlarda servisler kaldırılacak yerine toplu taşıma kartı verilecek.

Haber Giriş Tarihi: 04.05.2024 12:11
Haber Güncellenme Tarihi: 04.05.2024 12:11
Kaynak: Hilal Baldemir
Kamuda tasarrufta ilk adım! Servis yerine akbil

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomik kalkınma için öncelikle kamuda tasarruf tedbirleri alınmasına yönelik çalışmaları başlattı. Şimşek, kamudaki gereksiz harcamaların önüne geçmek için yürüttüğü çalışmalarda yeni bir adım atmaya hazırlanıyor.

Buna göre, kamu kurumlarında çalışan kişilere servis hizmeti sağlanmasının ekonomik olmadığı yerlerde servislerin kaldırılıp çalışanlara toplu taşıma kartı verilmesi planlanıyor. Günlük bir gidiş bir geliş esas alınarak aylık olacak şekilde toplu taşıma kartı verilmesinin maliyet açısından servise göre avantaj sağlayacağı belirtilirken, özellikle büyükşehirlerde ilk olarak bu uygulamanın hayata geçirileceği belirtildi. 

GİDERLER ÜÇ KAT ARTTI

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, Ocak'ta 141,7 milyon, Şubat'ta 379,6 ve Mart'ta 477,3 milyon olmak üzere 2024'ün ilk üç ayında personel servisi kiralama giderleri devlet kasasından toplam 998,6 milyon lira çıkmasına neden oldu.

Geçen yılın aynı döneminde bu giderin toplam 363.5 milyon lira olduğu dikkate alındığında kamu kurumlarında servis taşımacılığına devletin ödediği paranın yaklaşık 3 kat arttığı görüldü. 

2023 yılın tamamında ise bu gider toplam 2 milyar 611 milyon lira olmuştu.

2021 GENELGESİNDE YAZILMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 30 Haziran 2021 tarihinde kamu kurum ve kuruluşlarında alınacak tasarruf tedbirleriyle ilgili genelge Resmi Gazete'de yayınlanmıştı.

Bu genelgede, tasarruf tedbirlerine ilk kez personel servisleri de dahil edilmişti. Genelgede kamu kurum ve kuruluşlarının servis hizmetinde en etkin ve ekonomik yöntemleri tercih etmeleri özellikle istenirken, birbirlerine yakın yerleşkelerde bulunan kurumlarında servis hizmeti ihalelerini birlikte yapmaları istenmişti.

Ayrıca, personel servisi hizmetinden fiilen yararlanan kişi sayısının araç kapasitesinin yüzde 70'ini sağlamaması durumunda ilgili hatta servis konmaması özellikle belirtilmişti. 

Haziran 2023'te ise Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek göreve başlar başlamaz kamu kurumlarına tasarruf genelgesi göndermişti. Genelgede 2021 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından çıkartılan genelge hatırlatılarak "kamu kuruluşları personel servisi hizmetine ilişkin giderler ve diğer hususlarda genelgede belirlenen kurallara uymakla yükümlüdür" ifadesi yer almıştı.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.