Hava Durumu

Kamuda tasarruf dönemi başlıyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “kamuda tasarruf” ile ilgili konu başlığının masaya yatırıldığını ve bu konudaki çalışmaları ileriki günlerde toplumla daha fazla paylaşacaklarını belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 08.08.2023 16:55
Haber Güncellenme Tarihi: 08.08.2023 16:55
https://www.yalovahayat.com/
Kamuda tasarruf dönemi başlıyor

Gerçekleşen seçimlerden sonra oluşturulan yeni kabineyle özellikle ekonomi alanında büyük adımlar atılmaya başlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla enflasyonu tek haneye indirmeyi temel hedef alan ekonomi kurmayları mesailerine son gaz devam ediyor.

Bu kapsamda Ticaret Bakanlığı'nda "Fiyat İstikrarı ve Enflasyonla Mücadele Önerileri" kapsamlı 2023 Yılı 2.Yarıyıl Ekonomi ve İstişare Toplantısı düzenlendi.

Yapılan toplantının arından kameralar karşısına geçen Cevdet Yılmaz şu açıklamaları yaptı:

"Harcama tedbirleri mutlaka alınmalı. Toplantıda kamuda genel bir harcama tedbiri alınması yönünde bir beklenti ifade edildi. Bu konuda Cumhurbaşkanımızın bir genelgesi var, bakanlığın yürüttüğü bir çalışma var. Bunları önümüzdeki gündemde toplumla daha fazla paylaşacağız.

Cari açığı düşürmeye dönük tedbirler de ifade edildi. Cari açık tasarruf açığıdır. Yatırımları finanse ettiğiniz kullandığınız iç tasarruf kadar dış tasarrufu da kullanırsınız bu da cari açığı doğurur.

Cari açığı aşağı çekmiş olacağız. Dışa bağımlılığı azaltıcı, yerli milli üretimi desteklemeli, ara malların yurt içi üretimine seçici destekler vermeliyiz görüşlerini ifade edeyim."

Konuşmasının devamında Türkiye’nin yapısal reformlarla yoluna devam etmeyi hedeflediğini dile getiren Yılmaz: "Verimliliği ve rekabeti artıracak yapısal reformlar üzerinde duruldu. Yapısal reformların 2 boyutu olduğunu ben buradan ifade etmek isterim. Birincisi, yapısal reformlar orta vadede somut sonuçlar üreterek kıymetli bir değişime yol açarlar. Bu anlamda önemlidirler.

En az bunun kadar önemli olan beklentiler kanalı ile yapısal reformların yaptığı etkidir. Yapısal reform yapabilen ülkeler geleceği daha parlak ülkelerdir. Beklentilerin daha hızlı iyileştiği ülkelerdir.

Yapısal reformlar bu yönüyle kısa vadede de beklenti yoluyla etkide bulunurlar.

Dolayısıyla Türkiye olarak bizim maliye politikaları para politikalarının yan ısıra bu sacayağının üçüncüsü yapısal reformlarla yolumuza devam etmek." şeklinde konuştu.

HABER/Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.