Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kamu personeline bir kötü haber daha! Fazla mesai ücreti yok

Yeni tasarruf genelgesi kapsamında kamu personellerine yönelik bir değişiklik daha devreye sokuldu. Buna göre, kamu personeli zorunlu haller dışında fazla mesai ve nöbet ücreti alacak şekilde çalıştırılmayacak. Ayrıca Toplu taşıma olan yerlerde servis hizmetine son verilecek. Dışarıdan servis alınıyorsa sözleşmenin bitimi beklenecek.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2024 16:59
Haber Güncellenme Tarihi: 18.05.2024 16:59
Kaynak: Hürriyet
Kamu personeline bir kötü haber daha! Fazla mesai ücreti yok

Geçtiğimiz aylarda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından duyurulan ve geçtiğimiz hafta ise tüm detayları açıklanan, önceki gece yarısı ise Resmi Gazete'de yayımlanan tasarruf genelgesiyle kamu personeli için yeni bir dönem başladı.

Kamunun tüm kurum ve kuruluşlarında tasarruf yapmayı hedefleyen genelge kapsamında, artık zorunlu haller dışında kamu personeline nöbet ve fazla mesai yaptırılmayacak. Kamu işçisi izinlerini yıl içinde kullanmak zorunda. Toplu taşıma olan yerlerde servis hizmetine son verilecek. Dışarıdan servis alınıyorsa sözleşmenin sona ermesi beklenecek.

ÇALIŞANIN DENKLEŞTİRME YAPMASI SAĞLANACAK

Tasarruf genelgesine göre, kamuya personel alımında bir önceki yılda emeklilik, istifa, ölüm gibi nedenlerle meydana gelen azalma miktarı dikkate alınacak. Yine mahalli idarelerde de ilgili mevzuatta yer alan norm kadro ilke ve standartları ile yıllık toplam personel giderleri hakkındaki oranlar esas alınacak.

Kamu personeli zorunlu durumlar dışında fazla çalışma ücreti ve nöbet ücreti alacak şekilde çalıştırılmayacak. Fazla mesai yaptırılması gereken durumlarda da çalışanın serbest zaman ve denkleştirme yapmasına öncelik verilecek.

2 AY OLARAK ÖNGÖRÜLÜYOR

Hürriyet'te yer alan habere göre; İş Kanunu'na göre fazla mesai yapan işçi isterse, zamlı ücret yerine, fazla çalıştığı her saat karşılığında bir saat 15 dakika veya bir saat otuz dakikayı serbest zaman olarak kullanabilecek. Denkleştirmede ise işçiyle işverenin anlaşması kaydıyla, haftalık 45 saat olan çalışma süresi, haftanın çalışılan günlerine günde 11 saati aşmamak şartıyla dağıtılıyor. Bu gibi durumlarda, yoğunlaştırılmış iş haftası veya haftalarından sonraki dönemde kamu personeli daha az mesai saatleriyle çalıştırılarak denkleştirme yapılıyor. Denkleştirme süresi iki ay olarak öngörülüyor.

BİRİKMİŞ İZİNLER ERİTİLECEK

Tasarruf genelgesi kapsamında artık kamu işçilerinin yıllık izinleri ilgili yıl içinde tümüyle kullandırılacak. Daha önce kullanılmayan ve biriken izinler ise azami 3 sene içinde kullandırılacak. Kamu görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu uyarınca verilen koruyucu giyim ve donanım malzemeleri sadece o işleri yapan personele verilecek, ayrıca çek, kupon veya nakdi ödemeyle yapılamayacak. Kamuda derece yükselmesini düzenleyen atamalar ise yalnızca yönetici kadrolarıyla sınırlı tutulacak.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hürriyet

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.