Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İl Milli Eğitim Müdürü Akmeşe, YEGES’i Sabah Gazetesi okurlarına anlattı

İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, Sabah Gazetesi’nin Köşe Yazarı Sait Gürsoy’a Yalova Eğitimi Geliştirme Stratejisi’ni anlattı.

Haber Giriş Tarihi: 01.06.2024 10:15
Haber Güncellenme Tarihi: 01.06.2024 10:15
Kaynak: Serap Polat
İl Milli Eğitim Müdürü Akmeşe, YEGES’i Sabah Gazetesi okurlarına anlattı

Nisan ayında Yalova Eğitim Geliştirme Stratejisi kapsamında Sabah Gazetesi Eğitim Yazarı Sait Gürsoy’u konuk eden Halil İbrahim Akmeşe, bu defa Sabah okurları için YEGES’i anlattı.

Sait Gürsoy ve Akmeşe YEGES’i konuştu

Öğrencilerin, öğretmenlerin, okulların ve Yalova’nın her boyutuyla gelişmesini sağlamak amacıyla hazırlanan Yalova Eğitim Geliştirme Stratejisi hakkında okurlarına bilgi veren Yazar Sait Gürsoy, “Öğrencilerin, öğretmenlerin ve okulların her boyutuyla gelişmesini sağlamak için "nitelikli eğitim" anlayışının benimsenmesi önemli. Öğrencilerin sadece akademik değil duygusal ve sosyal gelişimlerini de destekleyen etkinlikler ve toplum hizmeti çalışmalarının verimli ve kalıcı hâle getirilmesi amacıyla Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Yalova Eğitimi Geliştirme Stratejisi (YEGES) hayata geçirildi. 2023-2024 eğitim öğretim yılının başında uygulamaya konulan YEGES ile ilgili olarak, Yalova İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe ile konuştuk.” dedi.

 

“Yalova'nın her boyutuyla gelişmesini hedefledik”

'Türkiye Yüzyılı Eğitimin Yüzyılı Olacak' mesajıyla Milli Eğitim Bakanlığı'nı ve bakanlık politikalarını bir hiza taşı kabul ederek Yalova'da ve okullarda yeni bir vizyon oluşturmak hedefiyle yola çıktıklarını dile getiren İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, bu strateji geliştirilirken paydaşlardan ve uygulayıcılardan da görüş aldıklarını söyledi. YEGES'in amacı hakkında bilgi veren Akmeşe, “Yalova'daki okullarda akademik ve proje tabanlı çalışmalar ile toplum hizmeti çalışmalarıyla elde edilen verilerin değerlendirilmesi, ilerleyen süreçte öğrenci, öğretmen, okul ve kurumların ve nihayetinde Yalova'nın her boyutuyla gelişmesi, üst sıralarda yer alarak iyi örnekler içinde gösterilmesi amaçlanıyor. Böylece kurumlardaki kalitenin artırılmasına yönelik çok yönlü ve bütüncül bir çalışma yapılmasının sağlanması da bu stratejinin hedefi olarak yer alıyor.” dedi.

“Öğrenciler organizasyon ve uygulama sürecinde aktif rol alıyor”

Yalova'da eğitim öğretimi "Daha ileriye, en iyiye!" taşımanın öncelik olduğunu belirten Akmeşe, bu süreçte okullar arasında bir kıyaslama oluşturulmadan okulların ve paydaşların birbirini desteklediği ve geliştirdiği bir eğitim ekosistemi oluşturmak istediklerinin belirtti. Akmeşe, “Paydaş katılımının ziyadesiyle önemsendiği YEGES ile sadece okul içerisinde değil, okul dışında da proje fikirlerin paydaş katılımıyla kurgulanması destekleniyor. Yerel projelerden TÜBİTAK ve TEKNOFEST'e, müze ziyaretlerinden kan bağışı kampanyalarına kadar birçok alandaki çalışmaları destekleyen YEGES ile öğrenciler de hem organizasyon hem uygulama sürecinde aktif rol alıyor. Akmeşe'nin açıklamalarına göre; kurumsal yapının güçlenmesini de sağlayacak olan bu strateji ile uzun vadede öğrenme ve öğretme süreçlerinin yeniden yapılandırılması ve kazanımların kalıcı hâle gelmesinin sağlanması da bekleniyor.” şeklinde bilgi verdi.

Serap Polat

Kaynak: Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.