Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Hamas lideri Henniye’den kritik Türkiye ziyareti! İşte Erdoğan-Haniye görüşmesinin detayları

Hamas lideri İsmail Henniye bugün sabah saatlerinde İstanbul’a gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek üzere Dolmabahçe Saray’ına geçti. İki isim Dolmabahçe’de bir araya gelerek 2,5 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. İşte o görüşmenin detayları…

Haber Giriş Tarihi: 20.04.2024 18:49
Haber Güncellenme Tarihi: 20.04.2024 18:49
Kaynak: Sözcü
Hamas lideri Henniye’den kritik Türkiye ziyareti! İşte Erdoğan-Haniye görüşmesinin detayları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugun Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile bir araya geldi. 

İsmail Henniye ile Erdoğan bir araya geldi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 2,5 saat süren görüşmede İsrail’in Gazze başta olmak üzere Filistin topraklarına yönelik saldırıları, insani yardımların Gazze’ye yeterli düzeyde ve kesintisiz ulaştırılması için yapılması gerekenler, bölgede adil ve kalıcı barış süreci ile ilgili atılacak adımlara ilişkin konular ele alındı.

Hamas lideri ve Erdoğan görüşmesi

Erdoğan görüşmede, "Türkiye’nin uluslararası toplumun dikkatini Filistinlilere uygulanan zulme çekmek için diplomatik gayretlerini sürdürdüğünü ve vahşetin son bulması ile acil kalıcı ateşkes ihtiyacının her fırsatta vurgulandığını" dile getirdi.

Henniye ve Erdoğan görüşmesinin detayları

"ZULMÜN BEDELİ MUTLAKA ÖDENECEK"

Erdoğan, "İsrail’in Filistinlilere uyguladığı zulmün bedelini mutlaka bir gün ödeyeceğini, Türkiye’nin her zeminde Gazze’ye yönelik katliamları anlatmaya devam edeceğini, tüm çabaların bölgesel barışın anahtarı olan bağımsız Filistin Devleti’nin kurulması ve bölgeye kalıcı huzurun gelmesi için sarf edildiğini" ifade etti.

"BİRLİK İÇİNDE HAREKET ETMEK HAYATİ ÖNEME SAHİP"

Henniye ile olan görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "bu süreçte Filistinlilerin birlik içinde hareket etmesinin hayati öneme sahip olduğunu, İsrail’e verilecek en güçlü cevabın ve zaferin yolunun birlik ve bütünlükten geçtiğini ve uluslararası kamuoyunu yanlış yönlendiren İsrail’e karşı Filistin’in haklı davasının ve gerçeklerin daha çok anlatılması gerektiğini" söylediği bildirildi.

Hamas lideri Henniye İstanbul’da

Cumhurbaşkanı, "yaşanan acıları bir nebze dindirebilmek için Türkiye’nin Filistin’e yönelik insani yardımlarını sürdürdüğünü, bugüne kadar 45 bin tondan fazla insani yardımın bölgeye sevk edildiğini, ticarete getirilen kısıtlamalar dahil, İsrail’e yönelik bir dizi yaptırımın hayata geçirildiğini" de söyledi.

"DİKKATLER GAZZE'DE OLMALI"

Görüşmede İsrail ile İran arasındaki gerilimleri de değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşananların İsrail’e zemin kazandırmaması gerektiğini, Batı’da İsrail’in saldırılarını sorgulayan havanın dağılmaması için dikkatleri yeniden Gazze’ye çekecek çalışmalar yapılmasının önemine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Heniyye’ye İsrail saldırısında öldürülen çocukları ve torunları için başsağlığı dileklerini de iletti.

Hilal Baldemir

Kaynak: Sözcü

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.