Hava Durumu

HAK-İŞ Yalova’dan 1 Mayıs Kutlaması

Hak-İş Yalova Temsilciliği, 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı nedeniyle Cevdet Aydın Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada, işçilerin talepleri hükümete bildirildi

Haber Giriş Tarihi: 01.05.2023 15:24
Haber Güncellenme Tarihi: 01.05.2023 15:24
https://www.yalovahayat.com/
HAK-İŞ Yalova’dan 1 Mayıs Kutlaması

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı nedeni ile Yalova’da Cevdet Aydın Parkı’nda toplanan Hak-İş Sendikası üyeleri basın açıklaması yaptı. Sendika üyeleri ellerinde pankartlarla programda hazır bulundu.

Hak-İş Yalova Temsilcisi Nebi Karagöz, yaptığı açıklamada 1 Mayıs’ın işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olduğunu kaydetti. Karagöz, “Pandemi sebebiyle ara vermek durumunda kaldığımız kitlesel 1 Mayıs programlarımızı, bugün burada, siz kıymetli emekçilerimizle deprem dayanışmamız sebebiyle başlatmış oluyoruz. HAK-İŞ olarak; sağlığımız, işimiz, ekmeğimiz, güvenli ve güvenceli istihdam, refah dolu yarınlar ve güçlü gelecek için taleplerimizi yine meydanlardan yüksek sesle haykırıyoruz” dedi.

Karagöz, işçilerin taleplerini şöyle sıraladı; “Bütün çalışanları ve toplu sözleşme düzenini koruyacak, çalışanların aileleri ile birlikte insanca yaşamasına imkan tanıyacak ücret düzenlemelerinin yapılmasını talep ediyoruz. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapısının katılımcı bir anlayışla yeniden belirlenmesini istiyoruz. Milli gelirden, ekonomik büyümeden ve refah artışından hak ettiğimiz payı almak istiyoruz. İnsanı merkeze alan daha adil ve sürdürülebilir bir ekonomi istiyoruz. Bireyi esas alan düzenli asgari gelir yardımı sisteminin kurulmasını istiyoruz. Emekli aylığı alt sınırının asgari ücret düzeyine yükseltilmesini talep ediyoruz. Tüm emekçilerin ücretlerinin enflasyona karşı korunmasını talep ediyoruz. Vergi oranlarının düzenlenmesini, kriz sürecinde tüm ücretlilerden alınan vergi oranının yüzde 10 olarak belirlenmesini talep ediyoruz. Aile yükümlülüklerini dikkate alan bir vergi sistemi istiyoruz. Kapsam dışında kalan işçilerin kadroya alınabilmesine imkân sağlayacak bir düzenlemenin yapılmasını, kadroya geçen işçilerin tayin, becayiş haklarının verilmesini istiyoruz. Bütün kamu çalışanlarının Kamu Çerçeve Protokolü’ne dahil edildiği bir model talep ediyoruz.”

Karagöz ayrıca 6 Şubat’ta merkezi Kahramanmaraş olan ve 11 ilin etkilendiği deprem felaketini hatırlatarak, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.