Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Hafize Gaye Erkan istifa etti! İşte Merkez Bankası’nın yeni Başkanı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nda yalnızca 240 gün görev yaparak istifasını isteyen Hafize Gaye Erkan, "Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum." ifadelerini kullandı. Hafize Gaye Erkan’ın istifası sonrası yaklaşık 2 saat içerisinde Merkez Bankası’na yeni başkan olarak Fatih Karahan atandı.

Haber Giriş Tarihi: 03.02.2024 11:02
Haber Güncellenme Tarihi: 03.02.2024 11:02
Kaynak: Hilal Baldemir
Hafize Gaye Erkan istifa etti! İşte Merkez Bankası’nın yeni Başkanı

Paranın patronu Hafize Gaye Erkan 240 günlük görev süresinden sonra istifa etme kararı aldı. Hakkında çıkan iddiaların ardından neler olacağı merak edilirken Erkan’ın ani istifası akıllara birçok soruyu getirdi. 

Hafize Gaye Erkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla görevinden affını istedi:

"Gelinen noktada ekonomi programımız meyvelerini vermeye başlamıştır"

Kamuoyunun malumu olduğu üzere 8 Haziran 2023 tarihinden bu yana Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevini sürdürmekteyim.
Her bir karış toprağı için bedel ödenmiş bu topraklarda doğmuş, büyümüş, eğitim görmüş bir vatan evladı olarak, bu kutsal görev şahsıma tevdi edildiğinde kişisel koşullarımı hiç önemsemeden ülkeme geldim ve görevimin başına geçtim. O dönemde de daha yaşını doldurmamış bir evladın annesi olarak böyle yoğun bir görevi sürdürmenin zorluklarının elbette farkındaydım. Devletimize ve milletimize hizmet edebilmek adına bugüne kadar yorulmadan gece gündüz görevimin başında yer aldım. Gelinen noktada ekonomi programımız meyvelerini vermeye başlamıştır. Rezervlerimizdeki artış, ekonomik veriler ile enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler bu başarının kanıtıdır.

"Şahsıma yönelik büyük bir itibar suikastı kampanyası düzenlendi"

Tüm bu olumlu gelişmelere karşın kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikastı kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum.

"Bu gururu yaşatan bakanıma ve Cumhurbaşkanı’ma minnettarım"

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu yaşamama vesile olan Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza ve yaklaşık 9 aydır bu görevi beraber sürdürdüğüm, gece gündüz demeden her biri büyük bir özveriyle çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum.
Hassaten Amerika’da özel sektörde geçen 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemden sonra, evladıma da bırakacağım en büyük miras olan ülkeme ve milletime hizmet etme imkanını bana sunan ve görev sürem boyunca desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve minnetlerimi arz ediyorum.
Saygılarımla.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: "Katkılarını takdirle hatırlayacağız"

Hafize Gaye Erkan'ın istifa paylaşımı sonrası sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Şahsi nedenlerle Merkez Bankası Başkanlığı görevinden affını isteyen Sayın Hafize Gaye Erkan’a yaptığı hizmetler için teşekkür ediyorum.
Ekonomi Koordinasyon Kurulu başta olmak üzere katıldığı çalışmalarda yaptığı katkıları takdirle hatırlayacağız.
Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından güçlü bir siyasi sahiplenme ile bizzat açıklanan orta vadeli programımız kararlı bir şekilde uygulanmaya devam edecektir.

Tüm bu gelişmelerin ardından Merkez Bankası’nın boş kalan koltuğuna kimin oturacağı merak konusu olmuştu.   "Merkez Bankası eski Başkanı Sayın Hafize Gaye Erkan’ın aldığı karar tamamen şahsidir ve kendi takdirleridir" şeklinde açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Önerim doğrultusunda yeni atanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Bunun üzerine Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Fatih Karahan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni Merkez Bankası Başkanı olarak atandı. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.