Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Gazzeli doktor acı tabloyu ortaya koydu: Kurtuldular ama kimseleri kalmadı!

Gazze’de savaşın 12. gününde bölge halkının susuz, elektriksiz ve gıdasız kalması her geçen dakika ölümlerin artmasına neden oluyor. Dün gece İsrail askeri güçlerinin Gazze'de bulunan El-Mamedani hastanesini vurması sonucu 850 kişi hayatını kaybetti. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı "Elektriğin kesilmesiyle hastaneler gerçek bir çöküşe girdi" ifadelerini kullanırken bölgedeki hastanede görev yapan bir doktor Gazzeli çocukların yaşadığı trajediyi tüm gerçekliğiyle anlattı.

Haber Giriş Tarihi: 18.10.2023 10:27
Haber Güncellenme Tarihi: 18.10.2023 11:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Gazzeli doktor acı tabloyu ortaya koydu: Kurtuldular ama kimseleri kalmadı!

İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalar 12’nci gününe girmişken dün gece İsrail'in Gazze'de bulunan El-Mamedani hastaesini vurmaıs sonucu 850 sivil hayatını kaybetti. İçerisinde çocukların da olduğu birçok sivil can kayıpları yaşandı, hastane saldırısı ile birlikte Gazze'de can kaybı 4 bini aştı. 1000’i aşkın çocuğun hayatını kaybettiği ve yüzlerce çocuğunda yaralandığı saldıırlarda yaralı kurtarılan çocukların birçoğu annesiz ve babasız kaldı. 

israil sivilleriöldürüyor

Gazze’de bulunan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, Bakanlığın Facebook hesabından bir dizi açıklama yaptı.

Elektrik kesintisinin hastaneleri büyük bir çöküşe uğrattığını söyleyen Eşref el-Kudra, şu açıklamayı yaptı, “Yaralı ve hastaların hayatlarını kurtarmak için tüm benzin istasyonu sahiplerini ve elinde bir litre mazot bulunan herkesi derhal Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçmeye çağırıyoruz.”

Ayrıca konuya ilişkin Sağlık Bakanlığı İdari İşler Genel Müdürü Mahmud Hammad da hastanelerdeki korkunç durumla ilgili şu ifadeleri kullandı:

İlaçların, tıbbi sarf malzemelerinin ve yakıtın tükenmesi, insani bir felaketin habercisi olup yoğun bakım, kuvöz ve kritik bölümlerdeki hastaları tehlikeye atıyor ve kaçınılmaz ölümle karşı karşıya bırakıyor.

Hammad, bakanlığa ait ilaç depolarının tamamen boşaldığını söyledi ve bağışçı kurumlara, Arap ve İslam ülkelerine, sağlık hizmetlerinin devam etmesi için Gazze’deki sağlık sektörünü destekleme çağrısında bulundu.

Öte yandan İngiltere’de plastik ve rekonstrüktif cerrahlığı yapan ancak İsrail-Hamas arasındaki çatışmalar nedeniyle binlerce kişinin hayatını kaybettiği Gazze’deki El-Şifa Hastanesi’nde çalışmaya gelen doktor Hasan Ebu Sittah, BBC’ye bölgedeki son durumla ilgili açıklamalarda bulundu. 

gazze'de el-mamedina hastanesi vuruldu

Hastaneye getirilen yaralıların yaklaşık yüzde 40’ının çocuk olduğunu ifade eden Sittah, “Hepsi patlama yaralanması… Şarapnel parçalarının neden olduğu, yanıklar ve düşen duvar parçaları nedeniyle korkunç yaralanmalar var, insanlar evlerinin enkazı altından çıkarılıyor” şeklinde konuştu. 

hastane saldırısında 850 can kaybı

Yaralı çocuklar ailesiz kaldı

Gazze’de gördüğü trajedi ile ilgili “yaralı çocukların hayatta kalan aile bireyleri yok” diyen Sittah, “Her gün aileden hayatta kalan tek kişinin bir çocuk olduğu söylenen vakalarla karşılaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Doktor kendi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu evrende kendisine bakacak bir ailesi kalmamış yaralı bir çocuğun yatağının etrafından daha yalnız bir yer yoktur” dedi.

hastanede yüzlerce çocuk öldü

Uluslararası insani yardım kuruluşu NRC, Gazze içindeki çalışanı Yusuf Hammaş'ın bölgenin ve hastanelerin durumuyla ilgili, “Burada gazetecilerin bile suya erişimi yok. İnsanlar Nasır Hastanesi’ni de barınak olarak kullanıyor. İnsanlar hastanenin içine ve dışarıdaki sokaklara yerleşiyorlar. Binlerce kişi sokaklarda uyuyor. Bu durum birkaç gün daha devam ederse yeni bir felaketle karşı karşıya kalacağız. Burada durum gerçekten zor. İnsanların düşündüğü tüm senaryoları hayal etmek bile gerçekten zor. İfadelerini kullandı. 

Hammaş, bu durum sona erse bile, ruh sağlığı ve hastalıklarının yayılması açısından Gazze'de çok büyük sonuçlarla karşı karşıya kalacağız.” diyen Hammaş, “Durum içler acısı, burası içler acısı.” ifadeleriyle sözlerini tamamladı

Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.