Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Faturalar 150 TL daha fazla olacak! Doğal gaz desteği sona erdi

Geçtiğimiz yıl Karadeniz’de bulunan doğal gaz kaynağı için düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm konutlarda 1 yıl boyunca 25 metreküp doğal gazın ücretsiz sağlanacağını ifade etmişti. Toplamda 20 milyon haneye doğal gaz yardımı yapılırken ücretsiz doğal gaz uygulamasının 43 milyar lira seviyesinde olduğu biliniyor. Fakat ücretsiz doğal gaz desteği 1 Mayıs itibariyle sona erdi.

Haber Giriş Tarihi: 01.05.2024 11:31
Haber Güncellenme Tarihi: 01.05.2024 11:31
Kaynak: Hilal Baldemir
Faturalar 150 TL daha fazla olacak! Doğal gaz desteği sona erdi

Türkiye geçtiğimiz yıl Karadeniz’de doğal gaz kaynağı bularak hızla üretim tesisi kurdu. Bu kaynakla doğal gaz faturalarında ciddi düşüş yaşanması beklenirken geçtiğimiz yıl hane başına 25 metreküp ücretsiz doğal gaz uygulaması başlatıldı.

Toplamda 20 milyon hanenin faydalandığı ücretsiz doğal gaz uygulamasıyla 43 milyar lira seviyesinde doğal gaz desteği sağlandı.

Bu doğal gaz desteği ile ısınma haricinde 25 metreküp için ücret ödemesi yapılmazken 25 metreküp üzerinde kullanılan doğalgaz için faturalandırma işlemi yapılıyor. 25 metreküp altında da kullanılan doğalgazda ise faturalar 0 TL olarak gerçekleşiyor.

KONUT BAŞINA 150 TL’LİK ARTIŞ

Geçtiğimiz yıl başlayan doğal gaz desteğinde sona gelindi. 1 Mayıs itibarıyla ücretsiz doğalgaz desteğinin sona ermesinden sonra artık faturalar indirimsiz hali ile gelecek. 25 metreküp doğalgaz desteği 150 liraya denk geliyordu. Bundan sonra gelecek faturalar 150 TL daha fazla gelecek.

3500 TL DOĞAL GAZ DESTEĞİ

Öte yandan devlet, ihtiyaç sahibi ailelere 1500-3500 TL arasında doğalgaz desteği vermeye devam ediyor.

3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olup hane içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (2024 yılı için  5.667,37 TL) az olan haneler (Hanesinde memur, noter ve muhtar bulunanlar hariç) bu destekten faydalanabilmektedir.

Bu şartları taşıyan vatandaşların SYDV’lere başvuru yaparak doğalgaz yardımından faydalanabilmektedir.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.