Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Fahrettin Koca duyurdu! Randevu çilesi çekenler az daha dayanın

Vatandaşların hastaneden randevu almakta zorluk yaşadığı ve neredeyse birçok bölümden randevu bulamadığı MHRS sistemi ile ilgili şikâyetler giderek artıyor. Geçtiğimiz aylarda MHRS sistemi ile ilgili ciddi düzenlemeler yapılacağını açıklayan Bakan Fahrettin Koca, 9 Mayıs Perşembe günü bir basın toplantısı yapılmasının planlandığını belirterek, "Sağlık sistemimizdeki tüm adımları birinci elden duyacaksınız" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 07.05.2024 13:12
Haber Güncellenme Tarihi: 07.05.2024 13:12
Kaynak: Hilal Baldemir
Fahrettin Koca duyurdu! Randevu çilesi çekenler az daha dayanın

Vatandaşların Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden aldıkları randevulara gitmemesi ve iptal etmemesi sağlık sisteminde ciddi aksamalara neden oluyordu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu.

Vatandaşın MHRS sistemi ile ilgili düzenlemelerin neler olacağı ve ne zaman uygulanmaya başlayacağına ilişkin merakı 9 Mayıs’ta giderilecek.

GÖZLER 9 MAYIS’A ÇEVRİLDİ

Bir gazetecinin, MHRS'de yeni düzenlemeye ilişkin Bakanlığın ilgili birimleri ve hastanelerin yöneticileriyle yapılan toplantıların içeriğinin ne olduğuna yönelik sorusu üzerine Bakan Koca, 9 Mayıs Perşembe günü bir basın toplantısı yapılmasının planlandığını söyledi.

"EN AÇIK VE ŞEFFAF ŞEKİLDE BİLGİLENDİRECEĞİZ"

Koca, MHRS sistemiyle ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Bu perşembe tüm basın mensuplarımızı bekliyoruz. Kapsamlı bir değerlendirme yapacağız. Sağlık sistemimizi ve sağlık yönetiminin koordinasyonu konusunda tüm adımları birinci elden duyacaksınız. Bugüne kadar olduğu gibi vatandaşımızı en açık ve şeffaf şekilde bilgilendireceğiz.

Bakan Koca geçtiğimiz haftalarda MHRS sistemi ile ilgili yapılacak düzenlemeleri şöyle aktarmıştı:

"Kullanılamayan kapasitemizi diğer vatandaşlarımızın kullanımına açacağız"

Randevu sorununa karşı hem vatandaşlarımızı hem de hekimlerimizi memnun edecek bir çözüm oluşturduk. Öncelikle iptal edilmeyen randevulardan kaynaklanan, kullanılamayan kapasitemizi diğer vatandaşlarımızın kullanımına açacağız.

"İlkinde 15 gün içerisinde aynı branşa randevu alamayacak"

Bu kapsamda; gelemeyeceği randevuyu iptal etmeyen vatandaşlarımız söz konusu durumun ilkinde 15 gün içerisinde aynı branşa randevu alamayacak. Aynı şekilde randevusuna ikinci kez gelmediğinde 15 gün içerisinde tüm branşlardan randevu alamayacak.

"Muayene saatinden 1 saat öncesine kadar yeni randevu verebileceğiz"

Son dakika iptalleri nedeniyle atıl kapasite oluşmaması için randevu iptal süresini, en geç bir önceki gün saat 23.59’la sınırlandırıyoruz. İptal edilen randevular yerine, muayene saatinden 1 saat öncesine kadar yeni randevu verebileceğiz. Böylelikle daha fazla hastamızın randevu almasını ve kapasitenin verimli kullanılmasını sağlamış olacağız.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.