Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Esnafa faiz şoku! “Esnaf bu yükün altından kesinlikle kalkamaz”

Halk Bankası, Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile esnaflara kullandırılan kredilerin faizlerinde yüzde 10 ila 15 aralığında güncelleme yaptı. Esnafın bu faiz artırımı karşısında adeta şoka girdiğini dile getiren Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (YESOB) Başkanı Mustafa Bozkurt, “Esnaf bu yükün altından kalkamaz” dedi

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2024 12:50
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2024 12:50
Kaynak: Yalova Hayat
Esnafa faiz şoku! “Esnaf bu yükün altından kesinlikle kalkamaz”

Halk Bankası, Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri vasıtası ile hazine destekli esnaf kredisi vermişti. Esnafları o anda rahatlatan bu kredi Halk Bankası tarafından yapılan yeni faiz güncellemesi ile kelimenin tam anlamıyla kâbusa dönüştü. Esnafa şok yaşatan kredi oran güncellemeleri ile esnafın ciddi bir darbe aldığını dile getiren YESOB Başkanı Mustafa Bozkurt, kredi düzenlemesinin yeni verilecek kredileri kapsaması gerektiğini dile getirdi. Kredi faizleri bu şekilde devam ederse esnafın bu yükün altından kesinlikle kalkamayacağını da dile getiren Bozkurt, “Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerimiz aracılığıyla Halk Bankası tarafından esnaf ve sanatkarlarımıza kullandırılmış olan hazine destekli kredilerin devam eden taksit ödemeleri maalesef Halkbank Genel Müdürlüğünce faiz güncelleme uygulamasıyla kademeli olarak 10-15 puan artırılmıştır. Kullandırılan krediler her ne kadar değişken faizli kredi olarak verilmiş olsa da bu uygulama esnafımızın üstüne ağır bir yük getirecektir.

Kesinlikle bir güncelleme beklemezken yapılan uygulamanın bizleri üzdüğünü ve böylesine bir faiz yükünün altından esnaf ve sanatkarımızın kesinlikle kalkamayacağını önemle belirtmek isteriz. Bu uygulama yerine, yeni kullandırılacak olan kredilerde kredi faiz oranlarının artırılmasının daha makul olacağını ifade etmek isteriz. Bu bağlamda her daim esnaf ve sanatkarlarımızın yanında olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan ve hükümet yetkililerimizden esnaf ve sanatkarlarımızı zora sokacak bu faiz artışının yeniden değerlendirilerek kaldırılmasını önemle talep ediyoruz” dedi.

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.