Hava Durumu
hayat bankası

Eris varyantı nedir, belirtileri nelerdir? Covid-19'un yeni varyantı Eris virüsü nasıl bulaşır, tehlikeli mi?

Geçtiğimiz 3 yıl boyunca bütün dünyayı etkisi altına alan ve milyonlarca insanın ölümüne neden olan Covid-19 virüsünün yeni varyantı Eris hızla yayılmaya devam ediyor. İngiltere’de alarm verilmesine neden olan virüs dünya geneline yayılacak mı herkes tarafından endişeyle merak ediliyor. Peki, Eris varyantı nedir, belirtileri nelerdir? Covid-19'un yeni varyantı Eris virüsü nasıl bulaşır, tehlikeli mi, hangi ülkelerde var? İşte Eris virüsü hakkında merak edilenler…

Haber Giriş Tarihi: 11.08.2023 11:36
Haber Güncellenme Tarihi: 11.08.2023 11:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Eris varyantı nedir, belirtileri nelerdir? Covid-19'un yeni varyantı Eris virüsü nasıl bulaşır, tehlikeli mi?

Covid-19'un yeni varyantı olan EG.5 varyantı Eris virüsü İngiltere'yi etkisi altına aldı. Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) İngiltere’de görülen her 7 vakadan birini Eris virüsü olduğunu açıkladı. İngiltere'nin önde gelen bulaşıcı hastalık uzmanlarından Profesör Paul Hunter, Eris'in "muhtemelen bir noktada baskın hale geleceğini ve toplam enfeksiyon sayısını artıracağını" belirtti. Uzmanlar genel olarak varyantın küresel çapta yıkıcı bir etkisinin olmayacağını düşünüyor. Fakat vaka sayılarının artmasının nasıl bir etki yaratacağı belirsiz.

Yapılan son incelemeler sonucu İngiltere'de her 7 vakadan 1'inde Eris Varyantı görüldüğü sonucuna ulaştı. Sadece ABD'nin New York kentinde ise vakalar yüzde 55 arttı.

Dünya genelinde vaka sayıları artmaya devam ederken Eris'in 10 ana semptomu belli oldu. Peki, Eris virüsü nasıl bulaşır? Eris virüsü belirtileri nelerdir? İşte merak edilenler…

Eris Varyantı Belirtileri Nelerdir?

Eris varyantına bağlı vaka sayılarında artış yaşanırken hastaneye yatışlarında artması korku yarattı. Eris, Omicron‘un bir alt varyantı olduğu için semptomlar diğer varyantlarınkine benzer.

Zoe Sağlık Çalışmasına göre Eris varyantında görülen en yaygın 10 semptom şöyle;

  1. Boğaz ağrısı        
  2. Burun akıntısı        
  3. Tıkalı bir burun        
  4. Hapşırma        
  5. Balgamsız öksürük        
  6. Baş ağrısı        
  7. Balgamlı öksürük        
  8. Boğuk bir ses        
  9. Kas ağrıları        
  10. Koku almada değişiklik

Eris Virüsü Nasıl Bulaşır?

Virüsün nasıl bulaştığına dair net bir açıklama yapılmazken uzmanlar burnun koronavirüsün vücuda girmesi için ana yol olduğunu, bu nedenle burun karıştırmanın ellerdeki virüsü doğrudan burna sokarak enfeksiyonu kolaylaştırabileceğini söylüyor.

Uzmanlara göre enfekte olduktan sonraki günlerde, henüz semptomlar oluşmaya başlamadan önce burnu çevreleyen nemli dokularda çok fazla virüs olduğu ve enfekte olan sağlık çalışanlarının çalışma ortamında daha fazla bulaşmaya yol açabileceği düşünülüyor.

HABER/Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.