Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Erdoğan’dan o konuya ilişkin açıklama: Türkiye için tehdittir, felakettir

Dün gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrası kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı yeni doğan bebek sayısı ve doğurganlık hızının düşüşüne ilişkin konuştu. Erdoğan, "Nüfusun kendini yenileme eşiği olan 2,1 seviyesinin altındayız. Bu, açık söylüyorum, Türkiye açısından varoluşsal bir tehdittir, bir felakettir" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2024 12:22
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 12:22
Kaynak: Hilal Baldemir
Erdoğan’dan o konuya ilişkin açıklama: Türkiye için tehdittir, felakettir

Geçtiğimiz günlerde açıklanan 2023 yılı doğum verileri oldukça dikkat çekiciydi. Verilerde yaşanan düşüş Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da gündemindeydi. Kabine toplantısının ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasında 2023 yılına ilişkin doğum istatistikleri yer aldı..

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilerde yer alan yeni doğan bebek sayısı ve doğurganlık hızının düşüşüne dikkat çekti.

"2023 YILI DOĞUM İSTETİSTİKLERİ ENDİŞE VERİCİDİR"

İstatistiklerin endişe verici olduğuna dikkat çeken ve bu süreci Türkiye açısından varoluşsal bir tehdit ve felaket olarak değerlendiren Erdoğan, "Son yıllarda aileye yönelik tehditlerin giderek arttığını müşahede ediyoruz. Dünyanın birçok bölgesinde artık toplumlar yaşlanıyor. Yalnız yaşamayı tercih eden birey sayısı ve boşanma oranları artarken, evlilik oranları buna bağlı olarak hane başına düşen çocuk sayısı azalıyor. Evlilikler ve doğurganlık hızı azalırken tek ebeveynli ya da parçalanmış ailelerin sayısı günden güne çoğalıyor. 2023 yılı doğum istatistikleri endişe vericidir" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE İÇİN TEHDİTTİR, FELAKETTİR"

Ülke olarak nüfusun kendini yenileme eşiği olan 2,1 seviyesinin altında olduğumuzu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu, açık söylüyorum, Türkiye açısından varoluşsal bir tehdittir, bir felakettir. Açık söylüyorum bu Türkiye açısından varoluşsal bir tehdittir, bir felakettir. Biz bu tabloyu gördüğümüz için sürekli 3 çocuk tavsiyesinde bulunuyorduk. Maalesef zaman öngörülerimizde bizi haklı çıkardı. En az 3 çocuk çağrımızın önemi bugün daha iyi anlaşılıyor. Nüfus millet olarak en büyük gücümüzdür bunu korumak zorundayız. Önümüzdeki dönem bu konularda daha kararlı olacağız" şeklinde konuştu.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.