Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Engelli bireylere yönelik yasal düzenlemeler acilen yapılmalı”

Spastik Engelliler Federasyonu Başkanı Murat Arslanhan ve Yeni Yaşam Engelliler Derneği Başkanı Lale Dondurmacı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptılar. Dernek binasında gerçekleşen açıklamada, engelli bireylerin sorunlarının çözümünü sağlayacak yasal düzenlemelerin acilen yapılması istendi.

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2023 00:15
Haber Güncellenme Tarihi: 05.12.2023 00:15
Kaynak: Yalova Hayat
“Engelli bireylere yönelik yasal düzenlemeler acilen yapılmalı”

Yeni Yaşam Engelliler Derneği binasında gerçekleşen açıklamayı Spastik Engelliler Federasyonu Başkanı Murat Arslanhan okudu. Açıklamada, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’inin, Türkiye nüfusunun ise yaklaşık yüzde 12,3’ünün engelli olduğu belirtildi. 3 Aralık’ın bir kutlama günü değil, engelliliğe bakış açısını oluşturma ve farkındalığı artırma günü olduğu vurgulandı. Engelli bireylerin en büyük zorluğunun, toplumun bazı kesimlerinin geliştirdiği engelleyici tutumlar olduğu ifade edildi. Engelli bireylerin kendi kendine yetebilmesi, bir meslek edinip üretken hale gelmesi ve çevresiyle sağlıklı iletişim kurabilmesi için iş birliği içinde olunması gerektiği kaydedildi.

Engelliliğin önlenmesi, erişilebilirlik, sağlık, eğitim, rehabilitasyon, istihdam, bakım ve sosyal güvenliğine ilişkin sorunların çözümü için yapılmış yasal düzenlemelerin eksik ve yetersiz olduğu, bir kısmının da yanlış olduğu eleştirildiği açıklamada ayrıca, bu yasal düzenlemelerin yaşama geçirilebilmesi için gerekli olan mali kaynaklar, yasal haklara ulaşım ve hizmet verenlerin yeterliliği konusunda önemli sorunlar olduğu dile getirildi. Bu nedenle, engelli bireylerin insani koşullarda ve ayrımcılığa maruz kalmadıkları bir yaşama ulaşmalarını sağlamak için geliştirilmiş yasal düzenlemelerin ve yasal düzenlemelere uygun kurumsal yapıların en kısa zamanda oluşturulmasını, buna ilişkin sosyal politikaların geliştirilmesini, kamusal bir hizmet olarak yaşama geçirilmesini, bu alana ayrılan bütçenin yeterli düzeye getirilmesini talep ettiler.

Bu çözümlerin ivedilikle hayata geçirilebilmesi için devletin en üst kurumu olan Cumhurbaşkanlığı bünyesinde Engelliler İdaresi Başkanlığı’nın oluşturulması veya münhasır bir Engelliler Bakanlığı’nın kurulması gerektiği savunulurken Yalova’da erişilebilirlik, mesleki eğitim, özel eğitim, istihdam gibi konularda yerel yönetim, kurumlar ve sivil toplum bir araya gelerek politika geliştirilerek rol modeller oluşturulması gerektiği belirtildi.

Açıklamada, önümüzdeki günlerde ülkemiz için çok önemli olan yerel yönetimler seçim sürecine de değinildi. Bu süreçte engelli bireylerin oylarının çok değerli olduğu, seçmeyi bildikleri gibi seçilme hakları da olduğu hatırlatıldı. Bu nedenle, siyasi partilerin engelli bireylere meclis üyeliklerinde ve belediye başkan adaylıklarında yer vermesi gerektiği çağrısı yapıldı. Belediyelerin elle ayakla değil, akılla yürütülmesi gerektiği vurgulandı.

Engelli bireylerin çağdaş bir toplumda, ayrım yapılmadan, toplumun diğer bireyleriyle eşit bir şekilde yer alabilmeleri gerektiği ifade edildiği açıklamada engelli bireylerin insan onuruna yakışır bir şekilde yaşayabilmesi, geleceğe güvenle bakabilmesi ve üreten bireyler olarak kendi kendilerine yeter duruma gelmeleri için mücadele edecekleri belirtildi.

M. Tunç Tanrıverdi

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.