Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Enerji-Sen'den Yalova'da iş bırakma eylemi

DİSK/Enerji-Sen üyesi Uluğ Enerji işçileri, Yalova'da iş bırakma eylemi yapıyor. İşçiler, zam talepleri karşılanmadığı için bir haftadır iş bırakıyor. İşverenin ise işçilere işten çıkarma tehditleri yaptığı iddia edildi

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2024 13:49
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2024 13:49
Kaynak: Yalova Hayat
Enerji-Sen'den Yalova'da iş bırakma eylemi

Uluğ Enerji işçileri, Bursa, Çanakkale, Balıkesir ve Yalova'daki işletmelerde iş bırakma eylemini sürdürüyor. Eylemlerindeki ilk haftayı geride bırakan işçiler sonuna kadar direneceklerini de ifade ediyorlar.

Sendika avukatı Murat Altun, son durumu şöyle anlattı: "Şirket, eyleme katılımlar büyüyünce ve 7'nci günde gözdağı vermeye başladı. Yıldırım İşletmesi'nde 'Çalışmazsanız işten çıkarırız' demişler. 60 kişiyi işten çıkarmakla tehdit etmişler. 60 işçiyi işten çıkarttıklarında kıdem, ihbar ve işe iade davaları kazanıldığında ödeyecekleri tazminatla bin 300 işçiye 12 ay boyunca teklif ettikleri zammın üstüne 2 bin 500 lira ek zam yapsalar, ceplerinden çıkacakları para aynı olur. Bu yüzden işten çıkarmak yerine bu parayı işçilere versinler. Bu tehditler işçiyi yıldırmıyor. Aksine daha da birbirlerine kenetlendiler. Geçen sene de 4 arkadaşımızı işten çıkarmışlardı, işe iade davası açtık ve kazandık. Açma-kesme-okuma bölümü bizim zayıf kısmımızdı, onlar da Osmangazi İşletmesi'nde toplanıp eylem yaptılar ve sayıları artıyor. Dünden daha güçlüyüz. Yeni işçiler de katılıyor."

Haklarını alana kadar eyleme devam edeceklerini dile getiren işçiler, "Bizler bu işi yapmaya devam etmek istiyoruz. Ama bize layık görülen ücretlerle değil. Bizler de insanız, bizler de geçinmek zorundayız. Bizim de ailemiz, çocuğumuz var. Bizim de hayallerimiz var. Bizim de yaşamak hakkımız var. Bizim de hak ettiğimiz bir zam var” diye konuştular.

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.