Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Emlak piyasasında yaprak kıpırdamıyor

Yalova Emlak Komisyoncuları Derneği Başkanı Hayrettin Yılmaz, emlak sektöründe daire satışının neredeyse sıfırlandığını söyledi. Yılmaz, hükümetin gerekli tedbirleri almaması durumunda inşaat ve emlak sektöründe 2 sene içerisinde iflasların başlayabileceği uyarısında bulundu

Haber Giriş Tarihi: 09.06.2024 04:50
Haber Güncellenme Tarihi: 09.06.2024 04:50
Kaynak: Yalova Hayat
Emlak piyasasında yaprak kıpırdamıyor

Ülkedeki ekonomik sıkıntı en çok da emlak sektörünü vuruyor. Her geçen gün artan maliyetler, emlak fiyatlarını da astronomik boyutlara taşıyor. Hal böyle olunca da satışlar bıçakla kesilmişçesine duruyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Yalova Emlak Komisyoncuları Derneği Başkanı Hayrettin Yılmaz, emlak satışlarının durduğunu söyledi. Hükümeti bu anlamda gerekli önlemleri almaya çağıran Yılmaz, “Gerek bankaların kredi vermemesi, gerekse verilen kredilerin faizlerinin son derece yüksek olması inşaat ve dolayısıyla da emlak sektörünü derinden etkiliyor. Özellikle emlak sektöründe şu anda yaprak kıpırdamıyor. Elinde nakit parası olan insanlar da mevcut enflasyon karşısında parasının erimemesi için bu parayı faize, altına ya da dövize yatırmayı tercih ediyor. Devletin bankaların düşük faizli kredi vermesinin önünü açacak düzenlemeler yapması ve tedbirler alması lazım. Bankacılık sektörü düşük faizli ve uzun vadeli kredileri sağlamazsa fazla sürmez 2 sene içerisinde inşaat sektöründe de emlak sektöründe de bir biri ardına iflaslara şahitlik etmeye başlarız. Bu beraberinde mevcut mülklerin fiyatının daha da yukarılara tırmanmasını getirir” dedi.


“Yüzde 40’la müteahhide arsa veremez durumdayız”

Müteahhitlerin de mevcut durumda inşaat yapmaya çok da yanaşmadıklarını ifade eden Yılmaz, “Eskiden müteahhitler yüzde 50, yüzde 60 ile bizlerden arsa talep ederlerdi. Şu anda müteahhitlere biz yüzde 40’la arsa veriyoruz, yaklaşmıyorlar bile. Zira onlar da önlerini görmüyorlar. İnşaata başladığı fiyatlarla inşaatı bitirebilmesi mümkün değil. Hal böyle olunca onlar da inşaat yapmak ve riske girmek yerine beklemeyi tercih ediyorlar” diye konuştu.

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.