Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Emeklinin yüzü yine gülmedi! 3,6 milyon emekli enflasyon altında zam alacak

Dün açıklanan haziran ayı enflasyon rakamı ve 6 aylık enflasyon verilerine göre memur ve emekliye enflasyon farkı kadar zam yapılması bekleniyordu. 6 aylık enflasyon rakamlarına göre işçi ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 24,73, memur emeklileri yüzde 19,31 zam alacak. Ancak kök maaşları 10 bin liranın altında olan işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşları hazine tarafından tamamlandığı için yine enflasyon altında zam alacaklar.

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2024 11:36
Haber Güncellenme Tarihi: 04.07.2024 11:36
Kaynak: Hilal Baldemir
Emeklinin yüzü yine gülmedi! 3,6 milyon emekli enflasyon altında zam alacak

Tüm Türkiye’nin merakla beklediği enflasyon verileri dün açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu, Haziran enflasyonunu 1,64, 6 aylık enflasyonu 24,73 yıllık enflasyonu ise 71,60 olarak açıkladı. Bu veriler ışığında SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 24,73 zam almaya hak kazandı. Memur ve memur emeklilerinin ise toplam zam oranı yüzde 19,31 oldu.

EMEKLİ MAAŞLARINDA TAHMİNİ RAKAMLAR BELLİ OLDU

10 bin TL olarak uygulanan en düşük emekli maaşının eksik kısmı hazine tarafından tamamlanıyordu. En düşük emekli maaşı düzenlemesi için henüz bir açıklama gelmedi. Beklenti en az 6 aylık enflasyon oranında bir artış yapılması yönünde.

Eğer beklendiği gibi bir senaryo gerçekleşirse en düşük emekli maaşının 12 bin 473 lira gibi bir rakamda yeniden düzenlenebileceği dile getiriliyor. En düşük emekli maaşı düzenlemesi için ise Meclis düzenlemesi gerekiyor.

-Kök maaşı 10 bin TL olan emeklilerin 12 bin 473 TL alması bekleniyor.

-Kök maaşı 15 bin olan emeklilerin 18 bin 709 TL alması bekleniyor.

-Kök maaşı 20 bin olan emeklilerin 24 bin 946 alması bekleniyor.

-Kök maaşı 25 bin olan emeklilerin 31 bin 182 TL alması bekleniyor.

MİLYONLARCA İŞÇİ EMEKLİSİ ZAMSIZ KALABİLİR

Temmuz ayında işçi ve Bağ-Kur emeklilerine 6 aylık enflasyon oranında artış yapılması 5510 Sayılı Yasa'nın gereği uygulanıyor. Çünkü kök aylıkları 10 bin TL'nin altında olan emeklilerin aylıkları Hazine tarafından 10 bin TL'ye tamamlanıyor. Böylece en düşük emekli aylığı emeklinin kendisi için 10 bin TL oluyor. Dul ve yetimler için ise bu miktar çok daha düşük.

Fakat Türkiye’de emekli aylıklarına enflasyon oranına göre yapılan artış tamamlanan aylığa değil kök aylığa yapılıyor.

ENFLASYONDAN BİLE DÜŞÜK ORANDA ZAM ALACAKLAR

Kök aylıkları 10 bin TL'nin altında olan emekli sayısının yaklaşık 3,6 milyon olduğu tahmin ediliyor. Temmuz ayında emekli maaşlarına yapılması beklenen zam kök aylıklara yapıldığı için ve en düşük aylık olan 10 lira resmi enflasyon kadar artırılmadığı için milyonlarca emeklinin sıfır zam veya resmi enflasyondan bile daha düşük oranda zam alması bekleniyor.

Bu düzenlemeye göre kök aylığı 8 bin TL olan bir emekli yüzde 24,73 oranında zam alırsa aylığı bin 978 TL artışla 9 bin 978 lira olacak ve hazine tarafından 10 bin liraya tamamlanacak. Zaten mevut durumda maaşı 10 bin liraya tamamlandığından maaşında herhangi bir artış olmayacak.

Konuya ilişkin yeni bir düzenleme yapılması için meclisten karar çıkması gerekiyor ve bu da kısa süre içerisinde yapılabilecek gibi görünmüyor.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.