Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Dr. Emrah Uğur geleneksel tıp uygulamalarını anlattı

Çınarcık’ta geleneksel tıp alanında hizmet veren Dr. Emrah Uğur, mezoterapi, ozon terapi, kupa terapi ve fizyoterapi hakkında Yalova Hayat’a bilgi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 16.03.2024 09:10
Haber Güncellenme Tarihi: 16.03.2024 09:10
Kaynak: Serap Polat
Dr. Emrah Uğur geleneksel tıp uygulamalarını anlattı

Daha önce Çınarcık Devlet Hastanesi’nde çalışan ve meslekte 11’inci yılını dolduran Geleneksel Tıp Hekimi Emrah Uğur, geçtiğimiz hafta açılışı gerçekleştirilen Dr. Emrah Uğur GETAT Kliniğinde yapılan uygulamaları anlattı.

“Ozon tedavisinde temelde üç şeyi amaçlıyoruz”

Ozon Tedavisinin hangi hastalıklarda ve nasıl uygulandığını aktaran Dr. Emrah Uğur, “Açtığımız muayenehanede ozon tedavisi uygulaması, kupa hacamat tedavisi, ve mezoterapi uygulaması yapıyoruz. Ozon tedavisi birçok alanda, birçok farklı çeşitte hastalığı tedavi edebilecek bir tedavi yöntemi. Bir çeşit oksijen tedavisi. Biz ozon tedavisinde temelde üç şeyi amaçlıyoruz: kanın oksijen taşıma kapasitesini arttırarak hücrelerin daha hızlı yenilenmesini, dokuların daha hızlı onarılmasını ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlamaya çalışıyoruz.

Bir diğer amacımız ümmin sistemi modüle etmek. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışıyoruz. Bağışıklık sisteminin çok fazla çalışmasını ya da az çalışması ile ilgili hastalıklar var. Bu hastalıkları tedavi etmek amacıyla bağışıklık sistemini belli bir dengeye oturtmak için ozon tedavisi kullanıyoruz. Ozon tedavisini enfeksiyon hastalıklarında da kullanıyoruz. Ozon tedavisi insan vücudunda kullanılabilen en güçlü dezenfektandır. Virüsler, mantarlar ve bakteriler üzerinde öldürücü etkisi vardır. dolayısıyla bir çok enfeksiyon hastalığında bu tedavi yöntemini kullanabiliyoruz. salgınların iyice arttığı bir dönemde, dirençli virüslerin toplumu etkilediği bir dönemde bu tedavi yöntemi özellikle enfeksiyon hastalıklarında önemli bir yer kaplıyor.” şeklinde bilgi verdi.

“Hacamat tedavisi yapabilmek için doktor olmanız şart”

Vücuttaki kötü kanı temizlemek ve birtakım sağlık sorunlarını gidermek amacıyla uzun yıllardır kullanılan geleneksel bir alternatif tıp tekniği olan hacamat uygulaması hakkında bilgi veren Uğru, “Hacamat tedavisine tıbben kupa tedavisi diyoruz. Özellikle son süreçte biraz merdiven altı alana taşınmış ve sağlık sisteminin dışına çıkmıştı hekimlerin icra ettiği bir yöntemden ziyade bir ritüele dönüşmüş durumdaydı.

Neyse ki Sağlık Bakanlığının tedaviyi kabul etmesi ve sertifikalandırması ile beraber hacamat tedavisi toplum içerisinde artık sadece hekimler tarafından uygulanabilen bir yöntem haline getirildi. Dolayısıyla hacamat tedavisi yapabilmek için doktor olmanız şart ve doktor olmak yetmiyor bu tedavi ile ilgili eğitiminiz ve sertifikanızı almanız gerekiyor.

hacamat tedavisinin insan vücudunda dolaşım sistemini düzenleyen bir etkisi var. Birçok hastalıkta, özellikle kalp damar sistemi, beyin damar tıkanıklıkları, damar kalp damar tıkanıklıkları, eklem hastalıkları, romatizma hastalıkları gibi birçok alanda uygulayabiliyoruz. Dolaşım sistemini açıp düzenleyen bir tedavi. Bir de kani temizleyen bir yanı var. Yine hacamatta özellikle yağ, şeker vücuttan uzaklaştırarak kolesterol hastalıkları, kalp damar sistemi hastalıkları ve şeker hastalığının tedavisini destekliyor.” dedi.

“Mezoterapiyle hem ağrı kontrolü sağlanır hem hastalık tedavi edilmiş olur.

Mezoterapi ve fizik tedavi hizmetleri hakkında da bilgi veren Dr. Emrah Uğur, “Son olarak mezoterapi dediğimiz bir tedavi yöntemi uyguluyoruz. İki kolla yapılan bir yöntem. biri ağrı mezoterapisi, diğeri estetik mezoterapi. Ağrı mezoterapisini birçok spor yaralanmalarında ve eklem kas hastalıklarında ve ağrıyı kontrol etmek adına yapıyoruz. temel amacı sistemik etki oluşturmadan lokal olarak sadece o bölgeye küçük dozlarda ilaç vererek hastayı tedavi etmek.

Bunda da yine hedeflenmiş temel amaç minimal dozlarda ilaç kullanarak maksimum etkiyi elde etmek. Bu yöntemle hem ağrı kontrolü sağlanır hem hastalık tedavi edilmiş olur. Mezoterapinin diğer kolu olan estetik mezoterapide ise merdiven altı uygulamalar çok fazla. Mezoterapi özellikle yüz gençleştirme ile ilgili işlemler olan lifting, dermapen, PRP gibi uygulamaları muayenehanemizde icra edebiliyoruz. Bu tedavi yöntemini kesinlikle hekim dışı birinin yaptırmaması gerekiyor ve hekim olup sertifika almak zorunluluğu vardır. Biz bunların da sağlık alanına, hekimlerin kontrolü altına girmesi adına böyle bir muayenehane açtık.

Bir de eklem ve kas sistemi rahatsızlıkları nedeniyle hastalarımız başvuruyor. Eklem kas hastalığı olan hastaların tedavilerini şekillendirirken destekleyici olsun diye bunlara fizik tedavi anlamında doğru egzersiz yapabilmek için egzersiz rehabilitasyonu yaptığımız bir çalışmamız var.” açıklamasında bulundu.

Serap Polat

Kaynak: Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.