Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

DowAksa’dan Karbon Elyaf ile Sürdürülebilir Fikirler Yarışması

DowAksa, karbon elyaf malzemelere yeniden hayat verecek ‘Sürdürülebilir Fikirler Yarışması’ düzenliyor. Döngüsel bir tasarım anlayışı ile işlevini tamamlamış ürünlerin yeniden kullanıma sokulmasının hedeflendiği yarışmaya lisans/lisansüstü öğrencisi veya mezunu ve meslek hayatına devam eden profesyoneller katılabilecek

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2024 13:44
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 13:44
Kaynak: Yalova Hayat
DowAksa’dan Karbon Elyaf ile Sürdürülebilir Fikirler Yarışması

Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın sayılı karbon elyaf üreticilerinden Yalova’daki DowAksa, rüzgâr türbinlerinde kullanılmak için üretilen hafif ve sağlam karbon elyaf pultrüze profilleri dönüştürmek üzere ‘Repurpose Reimagine - Karbon Elyaf Malzemelere Yeniden Hayat Verecek Sürdürülebilir Fikirler Yarışması’ düzenliyor. Yarışmada katılımcılardan bu profiller için yeni kullanım alanları ve biçimleri geliştirmeleri bekleniyor. Bu sayede döngüsel bir tasarım anlayışı ile işlevini tamamlamış ürünlerin yeniden kullanıma sokulması amaçlanıyor. Faaliyetlerini sürdürürken toplumsal gelişim, ekonomik kalkınma ve çevresel etki dengelerini hassasiyetle göz önünde bulunduran DowAksa’nın bu çerçevede düzenlediği yarışmaya son proje yükleme tarihi 19 Eylül 2024.
Döngüsel ekonomiye katkı, çevresel pozitif değer yaratma ve uygulanabilirliğin değerlendirme kriterleri arasında bulunduğu fikir yarışmasına lisans/lisansüstü öğrencisi veya mezunu ve meslek hayatına devam eden profesyoneller katılım sağlayabiliyor. Yarışma kapsamında; boyutları 83 mm, 105 mm ve 120 mm enlerinde, 5 mm kalınlığında ve 300 metreye kadar istenen uzunlukta kesilebilen ürünlerin, akılcı ve uygulanabilir fikirlerle yeniden kullanıma sokulması bekleniyor ve katılımcılar bu alanda keşfe davet ediliyor.
Jüri üyeleri şöyle;
Prof. Dr. Nuri Ersoy (Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi),
Doç. Dr. Burcu Saner Okan (Sabancı Üniversitesi Kompozit Merkezi Direktörü),
Prof. Dr. Ersan Üstündağ (İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi),
Prof. Dr. Şebnem Yalınay Çinici (İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi),
Ayşe Yılmaz (Ottan Studio Kurucusu)
Yarışma takvimi
Yarışmanın ilanı: Mayıs 2024
Soru sormak için son gün: 28 Haziran 2024, Cuma
Soruların cevaplarının ilanı: 5 Temmuz 2024, Cuma
Proje teslim tarihi: 19 Eylül 2024, Perşembe
Jüri değerlendirme toplantısı: 16 / 17 / 18 Ekim 2024 (Çarşamba / Perşembe / Cuma)
Sonuçların ilanı: 31 Ekim 2024, Cuma
DowAksa’nın düzenlediği ve organizasyonunu Yapı Medya İletişim’in üstlendiği yarışma hakkında daha fazla bilgiye ve ilgili şartnameye yarışma sitesinden ulaşılabilecek www.yarisma.dowaksa.com.
DowAksa hakkında
DowAksa 2012 yılında iki dünya devi, Dow ve Aksa Akrilik’in 50/50 ortak girişimi olarak kurulmuştur. Akrilik elyafta dünya lideri olan Aksa ile malzeme bilimi konusunda öncü olan Dow’un bilgi, deneyim ve gücünü birleştiren DowAksa, precursor’dan karbon elyafa, karbon elyaftan prepreg’e uzanan ürün gamı, mühendislik çözümleri, teknolojisi ve know-how’ı ile sektörün sayılı tam entegre çözümü üreticilerindendir.

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.