Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Doktor sırası beklemeye son! Yıllık reçete dönemi başlıyor

Sağlık Bakanlığı’nın MHRS üzerinde yaptığı yeniliklerden sonra bir yenilikte reçeteler ile ilgili yapılacak. Bakanlığın üzerinde çalıştığı yeni düzenlemeye göre aile hekimlerine raporlu ilaç yazabilme yetkisi verilecek. Raporlu ilaç alacak hastalar, hastanede sıra beklemek zorunda kalmayacak.

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2024 16:20
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 16:20
Kaynak: AA
Doktor sırası beklemeye son! Yıllık reçete dönemi başlıyor

Sağlık sisteminde köklü değişimler gerçekleştiriliyor. Sağlık Bakanlığı randevu sisteminde yapılan değişikliklerin ardından şimdi de reçeteler ile ilgili bir düzenleme üzerinde çalışıyor.

Sağlık Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı yeni düzenlemeye göre aile hekimlerine artık raporlu ilaç yazabilme yetkisi verilecek. Aile hekimine giden ve kronik rahatsızlığı bulunan kişiler raporlu ilaçlarını aile hekimine yazdırabilecek.

RAPORLU İLAÇ ALACAK HASTALAR İÇİN YENİ DÖNEM

ATV Haberin yayınladığı habere göre raporlu olarak düzenli ilaç kullanan ve bittikçe doktora gidip yazdıran hastalar için artık aile hekimlerine yetki verilecek. Raporlu ilaç alacak hastalar, hastane sırası beklemek yerine aile hekiminde hızlıca ilacını yazdıracak. Hastanelerdeki randevu yoğunluğunu azaltabilmek için belirtilen uygulama ile hastalar aile hekimlerine yıllık reçetelerini yazdırabilecek.

HANGİ HASTALIKLAR İÇİN GEÇERLİ OLACAK?

Yeni reçete dönemi kronik hastalıkları olan hastalar için uygulanacak. Hepatit B, kalp hastaları, diyabet gibi kronik rahatsızlıkları olan hastalara aile hekimleri raporlu ilaçlara ait reçete yazabilecek. Bu kapsamın ilerleyen dönemlerde duruma göre genişletilmesi amaçlanıyor. Raporlu olarak düzenli ilaç kullanan birçok hasta için hastane sırası bekleme çilesi bu yeni düzenleme ile sona erecek.

Doktorlar, söz konusu raporlu ilaçları yalnızca 3 aylık olacak şekilde yazabiliyordu. Üzerinde çalışılan bu yeni düzenlemeye göre artık reçeteler yıllık olarak yazılabilecek. Ayrıca hastalar aile hekimlerine giderek raporlu ilaçlarını yıllık reçete ettirebilecek.

Hilal Baldemir

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.