Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Depremin şiddeti değil yeri sıkıntı! İşte uzmanların Çınarcık depremi değerlendirmesi

Dün gece yarısı sularında Yalova Çınarcık açıklarında meydana gelen 4.1 şiddetindeki deprem İstanbul’da da hissedildi. Büyük panik yaratan deprem Marmara depremi öncüsü olarak düşünüldü. Prof. Dr. Şükrü Ersoy, "Depremin büyüklüğü değil yeri sıkıntı. Sarsıntı, büyük depremi beklediğimiz Kuzey Anadolu Fay Hattı'nda meydana geldi" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 18.12.2023 11:40
Haber Güncellenme Tarihi: 18.12.2023 11:40
Kaynak: Hilal Baldemir
Depremin şiddeti değil yeri sıkıntı! İşte uzmanların Çınarcık depremi değerlendirmesi

Geçtiğimiz haftalarda Gemlik Körfezi’nde gerçekleşen 5.1 şiddetindeki depremin yarattığı korku ve panik geçmemişken dün gece de Yalova Çınarcık açıklarında 4.1 şiddetinde deprem meydana geldi. Vatandaşların büyük korku ve panik yaşadığı depremler beklenen Marmara depreminin habercisi olarak değerlendirildi.

4.1 şiddetinde gerçekleşen deprem Yalova'nın yanı sıra İstanbul, Bursa, Kocaeli, Balıkesir'den de hissedildi. Prof. Dr. Şükrü Ersoy, depremin şiddetinden çok yerine dikkat çekti. Çınarcık açıklarında gerçekleşen depremin beklenen Marmara depremi faylarında gerçekleştiği açıklandı.

Dün gece saat 23.53 sularında meydana gelen depremin şiddetini AFAD 4.1 olarak açıklarken Kandilli Rasathanesi ise Marmara Denizi, Yalova açıklarında meydana gelen depremin büyüklüğünü 4 olarak rapor etti. Deprem, olası Marmara depremine ilişkin de büyük panik ve korku yarattı.

Oldukça kısa süren depremin ardından İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, AFAD ve Yalova Belediyesi'nden olumsuz bir durum olmadığına dair açıklama yapıldığını aktardı İstanbul Valisi Davut Gül ise yaptığı açıklamada "Geçmiş olsun. İlimizde de hissedilen depremle ilgili 112'ye gelen bir ihbar mevcut değildir Saha tarama çalışmaları devam etmektedir." dedi.

"Şiddeti değil ama yeri sıkıntı"

Son iki haftadır Marmara bölgesinde yaşanan depremler olası Marmara depremini akıllara getirirken konuya ilişkin CNN'e konuşan Prof. Dr. Şükrü Ersoy depremin şiddetinden ziyade meydana geldiği bölgeye dikkat çekti. Ersoy, şunları söyledi: "Dün geceki deprem, Kuzey Anadolu Fay Hattı paralelinde oldu. Bu deprem büyüklüğü itibarıyla değil de yeri itibari ile bizim dikkatimizi çekecek bir yer. Büyük deprem, İzmit Körfezi çıkışı ile 1912 depreminin bittiği yer arasında yani bu bölgede bekliyordu. Potansiyel büyük depremi burada bekliyoruz. Geçtiğimiz günlerde Gemlik'te olan 5.1'lik depremde bunu dememiştik mesela. Bolu'dan itibaren bu kol ikiye ayrılıyor. Biri Gemlik Körfezi'nden Çanakkale'ye gidiyor.

Böyle bir depremin büyük depremi tetikleme gibi bir durumu olmaz. Bu deprem o fay hattının canlı olduğunu gösterir. Dinamik bir yer orası, onu gösteriyor. Ne büyük depremin enerjisini alır ne büyük depremi tetikler. Öncü de dememiz imkansız. Ama 'Bu faylar ölü, deprem üretmez' diyenlere de açık bir cevaptır dün geceki deprem."

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.