Hava Durumu

“Deprem, ülke gerçeğimizdir”

Ülkemizin birinci derece deprem kuşağında olduğu gerçeğinin yadsınamayacağını söyleyen Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, 17 Ağustos Marmara depremi ve asrın felaketi Kahramanmaraş depreminden dersler çıkartılması gerektiğini belirtti

Haber Giriş Tarihi: 17.08.2023 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 17.08.2023 00:00
https://www.yalovahayat.com/
“Deprem, ülke gerçeğimizdir”

Afetlerden dersler çıkarılması gerektiğini söyleyen Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, "Göreve geldiğimiz günden itibaren Altınova'da bu konuda kesinlikle taviz vermiyoruz" dedi.

“Deprem gerçeğiyle yaşamalıyız”

17 Ağustos 1999 Marmara depreminin yıl dönümünde bir mesaj yayınlayan Başkan Oral, “Binlerce insanımız bu depremde yaralandı, yüzbinlerce bina yıkıldı. Depremin ülke gerçeği olduğu hayatımızın her anında hatırlanmalı” diye konuştu.

Ülkemizin birinci derece deprem kuşağında olduğu gerçeğinin hayatımıza yansıması gerektiğini ifade eden Oral, “Ülkemizi büyük üzüntüye boğan bu deprem, bizlere bir ders olmuş ve çok şey öğretmiştir. 17 Ağustos Marmara depremi ile depremin ne olduğunu ve neler yapabileceğini gördük. Deprem kuşağında yaşadığımızı, deprem konusunda yeterince bilgili olmadığımızı, insanları öldürenin deprem değil sağlıksız yapılan binalar olduğunu, binaların yapımında depremin mutlaka göz önünde bulundurulması gerektiğini öğrendik. Doğal afetlerde koordinasyonun, kurtarma çalışmalarının ve kurtarma timlerinin ne derece önemli olduğunu, afet öncesinde alınan tedbirlerin hayat kurtardığını ve kötü sonuçları azalttığını öğrendik” dedi.

Afet bilinci

Başkan Oral yaptığı açıklamada, “Öğrendiklerimiz, bize yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarda ışık tutmalıydı. Nitekim öyle de oldu. Halkımızı deprem konusunda bilinçlendirmek için çalışmalar yapıyoruz. Depremden sonra inşa ettiğimiz Kültür Merkezimiz afetlerde kullanılabilir özelliklerde inşa edildi. İlçemizde yeni yapılan bütün inşaatlarda deprem standartları uygulamaya konuldu. Bunun yanında halkımızı özellikle çocuklarımızı bilinçlendirmek için çalışmalar yapıyoruz. Böylesi afetlerin bir daha yaşanmamasını Cenab-ı Allah’tan diler, 17 Ağustos Marmara depremi ve 11 ilimizi etkileyen asrın felaketi Kahramanmaraş depremi şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anar, yakınlarına sabır diler, hepinize saygı ve sevgilerimi sunarım” diye konuştu.

Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.