Hava Durumu

Deprem Korkusu İnegöl'ü Sardı! 7,2 Büyüklüğündeki Sarsıntı Panik Yarattı! Gerçekçi Bir Senaryo!

İnegöl Belediyesi ile İnegöl Doğal Afetler Arama Kurtarma Ekibi (İNDAK) iş birliğiyle Bursa İnegöl'de etkileyici bir deprem tatbikatı düzenlendi. Senaryo gereği merkez üssü İnegöl olan 7.2 büyüklüğünde bir deprem simülasyonu gerçekleştirildi. Toplamda 140 kişilik ekip, cansız mankenleri örnek bir kurtarma operasyonuyla başarılı bir şekilde enkaz altından çıkardı. Bu tatbikat, afetlere hazırlıklı olma konusundaki bilinci artırarak önemli bir katkı sağladı.

Haber Giriş Tarihi: 14.08.2023 11:01
Haber Güncellenme Tarihi: 14.08.2023 11:01
https://www.yalovahayat.com/
Deprem Korkusu İnegöl'ü Sardı! 7,2 Büyüklüğündeki Sarsıntı Panik Yarattı! Gerçekçi Bir Senaryo!

Haber Eylül'den alınan bilgiye göre, İnegöl Belediyesi ile İnegöl Doğal Afetler Arama Kurtarma Ekibi (İNDAK), 17 Ağustos depreminin yıldönümüne 3 gün kala, depremin gerçekçi bir simülasyonuyla farkındalık oluşturmayı amaçlayan etkileyici bir deprem tatbikatı düzenledi. Habere göre, İNDAK ekipleri afetlere hazırlıklı olma amacıyla tasarlanan bu tatbikatta gerçekçi senaryo üzerinden adım adım hareket etti. Tatbikat, hafta içinde başlayan yıkım çalışmalarıyla Yazıcılar Sitesi'nin kentsel dönüşüm alanında gerçekleştirildi. Burada konumlandırılan mankenler, ekipler tarafından enkaz altından başarıyla kurtarıldı.

Bilgilere göre, senaryo gereği 12 Ağustos Cumartesi günü saat 05.35'te, merkez üssü Bursa'nın İnegöl ilçesi olan 7.2 büyüklüğünde bir deprem senaryosu canlandırıldı. Bu özenle hazırlanan senaryo, deprem riskine karşı toplumsal bilinci artırmayı hedefleyen bir adım olarak hayata geçirildi.

inegöl deprem tatbikatı

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, İNDAK Başkanı Ömer Gürkan ile birlikte deprem tatbikatını sahada takip ederek, tatbikatla ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Taban, "İNDAK ekibimizle birlikte Yazıcılar Sitesi'nde canlı deprem tatbikatı gerçekleştiriyoruz. Hatırlarsınız, yakın zamanda bir Kahramanmaraş depremi yaşadık. Bu vesileyle, bu tatbikatı gerçekleştirerek hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum" ifadelerini kullandı.

inegöl merkezli deprem tatbikatı

Deprem sonrası Acil Durum ve Afet Yönetimi Başkanlığı (AFAD)'nın acil destek talebi üzerine harekete geçen 140 kişilik İNDAK ekibi, sabah saat 06.00'da dernek merkezinde toplanarak olay bölgesine yönlendirildi. Tatbikatta, İNDAK ekiplerinin yanı sıra sağlık ve belediye ekipleri de dahil olmak üzere toplamda 11 araçla destek sağlandı. Ekipler enkaz bölgesine giriş yaparak çalışmalara başladı ve tatbikat süresince 5 kişi canlı olarak kurtarıldı. Ancak üzücü bir şekilde, 7 kişinin cansız bedeni enkazdan çıkarıldı.

inegölde deprem olursa

Haberimize yansıyan bilgilere göre, bu tatbikat gerçek hayatta karşılaşılabilecek acil durumları simüle etmek ve ekiplerin koordinasyonunu, hızlı hareket yeteneklerini ve etkili iletişim becerilerini sınamak adına etkili bir deneyim sundu. İNDAK ve diğer katılımcı ekipler, bu tatbikat sayesinde acil durumlara daha etkili bir şekilde müdahale etme yeteneklerini güçlendirdi ve olası gerçek olaylara daha iyi hazırlıklı olma hedefine ulaştı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.