Hava Durumu
hayat bankası

CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan işverenin çok zorlandığını söyledi

CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan ekonomiyi düze çıkartmanın tüketim ekonomisini terk edip üretim ekonomisine dönmekten geçtiğini ifade etti. Ülkenin ekonomi politikasını eleştiren Becan, “Çalışana zam yap, piyasaya zam yap anlayışı ile sorunları çözemeyiz” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 08.08.2023 08:15
Haber Güncellenme Tarihi: 08.08.2023 08:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan işverenin çok zorlandığını söyledi


Ekonomide yaşanan sorunları değerlendiren CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan önemli açıklamalar yaptı. Bu süreçte asgari ücretin ve vergilerin artmasının işverenin sırtındaki yükü iyiden iyiye arttırdığını ifade eden Becan, “Son zamanda ülkemizin en önemli gündem maddesi ekonomi haline geldi. Ben YTSO Başkanlığı da yaptığımdan ekonominin ne olduğunu çok iyi biliyorum. İnsanlar asgari ücretin 5 bin 500 TL olduğu dönemde çok daha iyi standartlarda yaşıyorlardı. Günümüzde asgari ücret neredeyse onun 3 misline çıkmış ancak yaşam kalitesi ve alım gücü 3 katı artmamış tam tersine azalmış. Bu yapılan zamların dahi Enflasyonun hızına yetişmiyor demektir. İnsanlar gerçekten çok zor durumda. Özellikle de maaşlı kesim, maaşları yetmediği için zorluğu çok daha fazla hissediyor. Esnaf tarafına baktığınız zaman vergiler artmış, maliyetler artmış, esnaf da çok zorluk içerisinde. Devlet asgari ücreti arttırıyor ama, ekonomik şartlarda bunun sadece adı asgari ücret. Bugün 100 kişinin çalıştığı bir fabrikada 30-40 kişi asgari ücretliyse diğerleri de orta seviyede ve yüksek seviyede maaş alanlar var. İş dünyasından gelen birisi olarak sadece asgari ücreti arttırıp diğerleri arttırmamazlık yapamazsınız. Dengeyi sağlayabilmek için onu da aynı oranda olmasa da bir nebze olsun arttırmak zorundasınız. Böyle olunca işverenin yükü çok artıyor. Aslında bu zammı veren işveren. Devletin orada pek bir katkısı yok. Primlerden falan düşüyor ve bunu işverene yansıtıyor. Bu yapılan zammın yüzde 5’i bile değil. İşverene bu kadar yükü getirdiğin zaman işverenin gideri yüzde 30-yüzde 40 artıyor. İşverenin yükü bu kadar artıyorsa işinin de aynı oranda artması lazım ki işçisine maaş ödesin, sigortasını yatırabilsin. Ama işverenin işi yüzde 30-40 artmadı ki. Böyle giderse işverenin sermayesi küçülecek, hatta iflasa kadar sürüklenecek” dedi. 
“Üretim desteklenmeli”
Üretim ekonomisine geçilmediği sürece ekonominin iyileştirilmesinin mümkün olacağını düşünmediğini dile getiren CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, “Gönül ister ki asgari ücret 3-4 kat artsın. Çalışanlar da mutlu olsun. Daha iyi şartlarda hayatını sürdürsün. Ama sorunları çalışana zam yap, piyasaya zam yap anlayışı ile çözemeyiz. Bunun sonu yok. Bunu yapmak için ekonomist olmaya da gerek yok. İlkokul mezunu da bu sistemi yapar zaten. Ekonomisi dengeleyebilmenin yolu tüketim ekonomisinden vaz geçmekten geçer. Bugüne kadar hastane, yol, köprü güzel şeyler yapıldı ama bunlar hep tüketim. Mutlaka üretime ağırlık vermemiz lazım. Üretimden kazanılan para ile yatırım yapılmadığı sürece ekonomimizi düze çıkartamayız. Ama biz maalesef tersinden başladık. Bugün gelinen nokta ortada. Devletin üretime yönelik sektörleri mutla desteklemesi lazım” diye konuştu. 
“Bankalar kredi vermiyor”
Esnafın bu zor süreci atlatmak için krediye ihtiyaç duyduğunu ancak bankaların da kredileri minimuma indirdiğini hatırlatan Becan, “Bizim önceliğimiz esnafın ve işadamının derdinden geçiyor. Siz ekonomiyi düzeltemezseniz, diğer yapacağınız yatırımları yapamazsınız. Sonuçta devletin gelir kalemlerinin en önemlisi işadamlarının ödediği vergilerdir. Şu anda esnaflara verilen kredileri düşürdüler. Zaten kredi de alamıyor esnaf. O da işin ayrı bir boyutu. Siz alınamayan kredileri de düşürüyorsunuz. Bankalarda da para yok ki kredi versinler. Yüksek faiz oranları ile istediğiniz krediyi çekseniz bile bu sefer ödeyemeyecek ve batacaksınız. Yani çok zor bir dönemden geçiyoruz” şeklinde konuştu. 
“İşten çıkartmalar başlar”
Maliyetler ve işverenin sırtındaki yük azaltılmazsa bundan sonraki süreçte işten çıkartmaların başlayabileceği uyarısında da bulunan CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, “Ekonomide yaşanan bu sıkıntılar aynı şekilde devam eder, işverenin sırtındaki yük azaltılamazsa eğer, bunun sonunda istihdamda azalma yaşayacağız. İnşallah yanılırım ama gidişat bunu gösteriyor. Bir iş adamı arttırılan asgari ücretin altından çıkamıyorsa eğer maalesef en kolay yöntem olan işçi çıkartmayı tercih eder. İşlerini mümkün olan en az işçi ile yürütmeyi tercih edecek. Ben bundan da ciddi şekilde korkuyorum” dedi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.