Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Cevdet Yılmaz’dan kamuda tasarruf projesi! Çok katı önlemler alınacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kabine toplantısı sonrası kameralar karşısına geçerek merak edilen soruları yanıtladı. Yılmaz, 3 ana başlıkta kamuda tasarruf konusuna değinerek, 'önceliklendirme, odaklanma, verimliliği artırma' vurgusu yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 17.04.2024 11:51
Haber Güncellenme Tarihi: 17.04.2024 11:51
Kaynak: Hilal Baldemir
Cevdet Yılmaz’dan kamuda tasarruf projesi! Çok katı önlemler alınacak

Yerel seçimden dolayı 1,5 aydır toplanmayan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, dün gerçekleştirilen toplantı ile gündemin önemli konularını masaya yatırdı.

Toplantının başlıca konularından biri olan ekonomi ile ilgili önemli kararlar alındı. Atılacak yeni adımlar konuşuldu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, dünkü kabine toplantısı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Yılmaz, ekonomiye değinerek merak edilen soruları yanıtladı.

"YOL HARİTAMIZ BELLİ"

Yerel seçimden önce, başta döviz piyasası olmak üzere ekonomide veriye dayalı olmayan bir sürü haberle kamuoyunda spekülasyon yapıldığını, milletin yanıltıldığını söyleyen Yılmaz, "Seçim sonrası dediklerinin tam aksi oldu. Bakın işte normal programımız devam ediyor daha kararlı, güçlü bir şekilde. Yol haritamız belli. Merkez Bankası epey bir rezerv biriktirdi bu süreçte." dedi.

"TASARRUFUN ÖZÜ ÖNCELİKLENDİRME, ODAKLANMA, VERİMLİLİĞİ ARTIRMA"

Kamuda tasarruf konusunda bir taraftan Hazine Maliye Bakanlığının bir çalışma içerisinde olduğunu bir taraftan da Strateji Bütçe Başkanlığının ciddi bir çalışma yürüttüğünü kaydeden Yılmaz, "15 değil çok daha fazla bir madde sayısı. Bütün bunları bir yerde toparlayıp, belli bir süzgeçten geçirip uygulamaya geçeceğiz. Kamuda tasarruf bizim için çok öncelikli bir konu. Ama tasarrufun özü de bir taraftan önceliklendirme, odaklanma, verimliliği artırma. Yani tasarruf derken harcamaların azaltılmasının yanı sıra mevcut harcamaları daha verimli hale getirme, önceliklendirme, ekonominin rekabet gücüne, verimliliğine, sosyal refaha daha fazla katkı sunar hale getirme boyutları da var." şeklinde konuştu.

"BİR ARAYA GELİP SONUÇLANDIRACAĞIZ"

Kamuda tasarrufa ilişkin yürütülen çalışmayla ilgili epey mesafe kaydedildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Mehmet Bey'in yurt dışı programı var, bu dönüşünde ilgili diğer kurumlarımızla birlikte bir araya gelip sonuçlandıracağız." dedi.

"YASAYLA OLAN KISIMLAR DA OLABİLİR"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, tasarruf için yasaya ihtiyaç duyulan konular olduğu gibi buna ihtiyaç duyulmadan yapılacaklar da olduğunu belirterek, "Konusuna göre, yani genelgeyle yapılacak iş var, idari kararla yapılacak iş var. Uygulamayla olacak işler var. Yasayla olan kısımlar da olabilir tabii." değerlendirmesini yaptı.

"YÜKSEK GELİRLİ ÜLKELER LİGİNE GEÇİŞ EŞİĞİNDEYİZ"

Seçimsiz bir döneme girildiğinin altını çizen Yılmaz, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Bu hakikaten büyük bir fırsat penceresi. Seçimsiz 4 küsur yılımız var. Bu ortam orta, uzun vadeli konulara yoğunlaşmamız açısından bir imkân sunuyor. Türkiye de bir eşikte; üst orta gelir grubunda bir ülkeyiz, yüksek gelirli ülkeler ligine geçiş eşiğindeyiz. Bu da yapısal bazı dönüşümlerle; sanayide verimliliği artırma, rekabet gücünü artırma, dijitalleşme, yeşil dönüşümle olabilecek bir şey. Bir taraftan da çok daha verimli işleyen bir kamu yönetimi sistemi, bürokrasinin daha da sadeleştirilmesi, etkinleştirilmesi gibi birçok boyutu var işin. Orta Vadeli Program'da aslında bu çerçeve var. Dolayısıyla bunu uygun bir zamanlamayla, çalışmalar olgunlaştıkça, peyderpey hayata geçireceğiz."

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.