Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bulgaristan Türkleri, Bulgaristan seçimleri için hazırlıklarını hızlandırdı

Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi Marmara Bölge Temsilciliği Üyeleri, Gebze’de bir araya gelerek seçim hazırlıklarını değerlendirdi.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2024 00:47
Haber Güncellenme Tarihi: 18.05.2024 00:47
Kaynak: Serap Polat
Bulgaristan Türkleri, Bulgaristan seçimleri için hazırlıklarını hızlandırdı

9 Haziran 2024 Pazar günü Türkiye ve Bulgaristan’da eş zamanlı olarak yapılacak olan Bulgaristan Parlamento ve Avrupa Birliği Parlamentosu Seçimleri için Gebze’de koordinasyon toplantısı düzenlenendi.

YALOVA’DAN LÜTFİ ÖZGÜR KATILDI

Toplantıya Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi Marmara Temsilcisi ve Balkan Göçmenleri Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Yalova Şube Başkanı Lütfi Özgür başta olmak üzere Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Partisi Kırcaali Milletvekili Bayram Bayram, Gebze Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Kırcaali Belediye Başkanı Erol Mümün, Gebze Belediye Başkan Vekili Selamet Güner, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, dernek başkanları ve sandık görevlileri katıldı.

ÖZGÜR, “BULGARİSTAN’DA 3 YILDIR CİDDİ BİR SİYASİ KRİZ YAŞANIYOR”

Sabah kahvaltısı ile başlayan toplantıda Bulgaristan’da yapılacak olan parlamento seçimlerinin Türkiye ayağındaki hazırlıklar ele alınarak, yapılması gerekenleri konuşuldu.

Toplantıda söz alarak Bulgaristan’da 3 yıldır ciddi bir siyasi kriz yaşandığını ve 6 seçim yaşandığını aktaran Lütfi Özgür, bu krizin sorumlusunun Bulgaristan’da yaşayan Türkler olmadığını ve seçimlerin Bulgaristan Türklerinin yer aldığı Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin 2’nci parti olarak çıkması için önemli bir fırsat olduğunu belirtti. Türkiye’de yaşayan bütün Bulgaristan göçmenlerinin seçimlere katılım göstermesi gerektiğini belirten Özgür,14 Mayıs 2024 tarihine kadar elektronik dilekçelerin doldurulması gerektiğine dikkat çekti.

 

SEÇİMLERE KATILIMIN YÜKSEK OLMASI GEREKTİĞİ VURGULANDI

Toplantı sonrası Kocaeli Bal-Türk Derneği Çayırova Şubesini ziyaret ederek çifte vatandaşların sorunlarını dinleyen Hak ve Özgürlükler Hareketi Heyeti, kendilerine Bulgaristan'daki seçim çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ardından Kartal Balkanlar Derneği’nin düzenlemiş olduğu Keşkek Programına katılarak Anneler Gününü kutlayan heyet, katılımcıları Bulgaristan seçimleri ile ilgili bilgilendirdi. Programın açılış konuşmasını yapan Kartal Balkanlar Derneği Başkanı ve Kartal Belediye Başkan Vekili Olcay Özgön, Bulgaristan seçimlerinin önemine değindi. BGF Federasyonu Başkanı Abdürrahim Nursoy ve yönetimin de katıldığı programda Hak ve Özgürlükler Partisi Kırcaali Milletvekili Bayram Bayram ve Kırcaali Belediye Başkanı Erol Mümün, parlamento seçimlerinin önemini anlatarak katılımın yüksek olması gerektiğine vurgu yaptılar.

Serap Polat

Kaynak: Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.